23:18 - 14 Dhjetor, 2019

Etiketim: ushqime

Këto janë ushqimet që ngadalësojnë metabolizmin!

Ju e dini që metabolizmi ngadalësohet me moshën. Për ta përmirësuar ju zakonisht i përzgjidhni ushqimet që hani. Sigurisht, ky është vendimi i duhur,...

Rama: AKU në aksion, po vlerësohet çdo ndihmë!

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se çdo ushqim që ka mbërriur nga ndihmat, po vlerësohet nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit. Gjithashtu, Rama tha se...

4 produkte të padëmshme, që mund t’ju shkaktojnë vdekjen, nëse tejkaloni...

Të gjithë e dimë që asnjë ushqim nuk është i dëmshëm, nëse nuk e tejkaloni në konsumim. Por nëse e bëni, pasojat do jen...

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjet e artritit

Njerëzit po vuajnë shumë nga artriti. Simptomat e artritit janë ngurtësi, dhimbje, ënjtje dhe inflamacion të kyçeve. Bazuar në një studim të kohëve të...

Ushqimet për të cilat nuk duhet të shqetësoheni për skadimin!

Nëse një ushqim skadon, normalisht bëhet i dëmshëm për shëndetin e njeriut dhe rrezikon që ju të helmoheni, Por janë disa ushqime, që sado...

Ju s’e dini, por këto 7 ushqime janë të dëmshme për...

Fëmijët fillojnë të hanë ushqime me shumë sheqer që në moshë shumë të vogël. Kjo redukton ndjeshmërinë e tyre, kështu ushqimi normal nuk ju...

Këto janë 5 ushqimet, që do ju zbardhojnë dhëmbët!

Bardhësia dhe shëndeti i dhëmbëve tuaj, varen nga  kujdesi që ju iu ushtroni dhe ushqimi që hani. Ju mund të shkoni shpesh te dentisti, të...

Ja cilat ushqime duhet t’i lani dhe cilat jo!

Që ku ishim fëmijë prindërit na kishin mësuar së çdo gjë duhet ta lajmë para se ta hamë. Ushqimet ne i lajmë për të...

Këto janë ushqimet që luftojnë stresin!

Stresi është një ndjenjë bezdisëse që na bën nervozë dhe të shqetësuar. Ngjarjet e përditshme shkaktojnë stres, i cili shoqërohet  me rritjen e niveli...

Këto janë ushqimet që lehtësojnë dhimbjet dhe ulin inflamacionin!

Miliona njerëz vuajnë nga dhimbjet kronike, si migrena, çrregullimet autoimune, sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet inflamatore, artriti, e kështu me radhë. Këto sëmundje i lodhin njerëzit...

Ushqimet që duhet të shmangni, për një bark të sheshtë

Kush nuk e ëndërron një bark të sheshtë dhe të përsosur? Dhjami i barkut është shumë i vështirë të hiqet, por jo e pamundur....

Këto janë 11 ushqimet që përmirësojnë qarkullimin e gjakut!

Mendoni për qarkullimet që ndodhin në trupin tuaj, të gjakut, oksigjenit, lëndëve ushqyese etj. Arteriet e prishura dhe pllakëzat shkaktojnë “bllokime të trafikut”, ose...

Provoni këto kombinime ushqimesh, për t’u dobësuar

Dëshironi një dietë të fiksuar për të pasur një trup të përsosur? Dritare.net do ju ndihmojë të humbisni peshë me anë të kombinimit të...

Ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut!

Presioni i lartë i gjakut prek të rinjtë, të rriturit dhe të moshuarit. I ashtuquajturi 'vrasësi i heshtur', shpesh nuk ka shenja paralajmëruese, ndaj...

10 ushqimet që mjekët nuk i rekomandojnë të hahen për mëngjes!

Jo të gjitha ushqimet janë të shëndetshme. Nëse dikush na thotë që mos ta hamë një ushqim në mëngjes se na dëmton, në preferojmë...