18:05 - 22 Korrik, 2019

Etiketim: ushqim

Recetë/ Ziejini farat e shalqirit, rezultati do t’ju habisë!

Shalqinjtë janë thjesht të shijshëm dhe ne i duam veçanërisht gjatë verës! Por nga ana tjetër, të gjithë ne i hedhim farat e tyre,...

Ç’të hamë, për një gjumë të mirë!

Ju josh ideja për të pirë disa filxhanë kafe gjatë ditës, por në të vërtetë sasia e tepër, do t’ju lërë pa gjumë gjatë...

Ja sallata më e mirë dhe e freskët, për verën!

Sallata me domate dhe avokato do t’ju habisë. Shijet aq të freskëta dhe një gatim shumë i lehtë për tu pregatitur. Gjithkush e pëlqen...

Këto janë 10 ushqimet që kanë më shumë fibra sesa brokoli!

Fibra është një element shumë i rëndësishëm i ditetës tonë ushqimore. Fibra ndihmon në tretjen të rregullt, zvogëlon rrezikun e shtimit në peshë, zvogëlon...

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të nxehtit...

Në këto ditë të nxehta vere, ju duhet të qëndroni të hidratuar. Por nuk është vetëm uji ai që të mban të hidratuar, janë...

Si ta dalloni një shalqi të ëmbël dhe të pjekur mirë!

Sezoni i verës do të ishte i paplotë pa një prej frutave më karakteristikave të verës, shalqirin. Edhe pse shumë prej jush nuk e...

Anxhela Peristeri heq 16 kilogramë, ja ushqimi që eliminoi!

Të premten mbrëma, këngëtarja shqiptare, Anxhela Peristeri u shfaq më elegante dhe në formë se kurrë. Ishte fare e dukshme se këngëtarja kishte hequr...

Ushqimet më të mira që duhet të hanë meshkujt, në verë!

Nevojat për ushqime janë të ndryshme. Meshkujt dhe femrat kanë nevojë për sasi të ndryshme ushqimi dhe për lloje të ndryshme ushqimi. Për shembull, meshkujt...

Këto janë ushqimet e sezonit, më të shëndetshme për gratë!

Kur bëhet fjalë për ushqyerjen, nevojat e grave dhe burrave ndryshojnë. Për shembull, gratë kanë nevojë për hekur më shumë sesa meshkujt. Gratë shtatzëna...

Këto ushqime janë të pashëndetshme dhe s’duhet t’i hani!

Të ngrënit shëndetshëm është një nga shqetësimet më të mëdha, tani për tani. Ka shumë informacione kontradiktore dhe shumë përpiqen të ndihen të sigurt...

11 ushqimet që duhet të konsumohen gjatë kimioterapisë!

Ndryshe nga kirurgjia e cila e trajton kancerin lokalisht, kimioterapia bën të mundur çrrënjosjen e qelizave tumorale të përhapura në organizëm me gjakun apo...

Nuk doni të dhjamoseni? Shmangni këto ushqime!

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hahet ushqim i shëndetshëm dhe të ushtroheni vazhdimisht. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar...

Për të shmangur fryrjet e trupit, duhet të hani këto ushqime!

Mbajtja e ujit në trup, ose e njohur si fryrje të trupit, ndodh kur lëngjet e tepërta krijohen brenda trupit. Ka disa arsye pse...

5 mënyra të thjeshta si të luftoni lodhjen

Është normale të ndihemi të lodhur, por kur ndihemi të rrënuar, duhet bërë diçka para se fuqitë tona të ezaurohen plotësisht. Dritare.net ju tregon...

Ndaloni së ngrëni këto 17 ushqime, sepse shkaktojnë kancer!

Ju jeni të vetëdijshëm se, ushqimi i shpejtë shkakton kancer. Por, a e dini se disa të ashtuquajtura ‘ushqime të shëndetshme’ në fakt janë...