22:11 - 15 Nentor, 2019

Etiketim: ushqim

Ky është fruti që kurrë nuk duhet ta konsumoni në mëngjes!

Kur je me nxitim në mëngjes, por nuk do të dalësh pa ngrënë asgjë, një banane duket si opsioni më mirë. Është e shëndetshme,...

Sa mall për ushqimin, yjet dhe Liqenin e Pogradecit!

Nga Fjorda Llukmani Nuk i tregova askujt kësaj here që do të shkoja në Shqipëri. Përveçse qëndrova 3 ditë gjithsej, doja ta shijoja me familjen...

Receta/ Si të përgatisni petulla të shkrifëta, këtë pasdite me shi!

Për shumë njerëz petullat janë ushqimi më i mirë dhe në një ditë si kjo, me shi, shijojnë akoma më shumë. Shefat britanikë tregojnë sekretin...

Ja çfarë hanë gjatë një jave fëmijët rreth e qark botës!

Ne jemi çfarë farë hamë! Por, çfarë reflekton kjo për ne? Për ta vizualizuar këtë, i apasionuari pas fotografisë Gregg Segal, udhëtoi nëpër botë...

Si të ushqesh një diktator? Episodi fantastik që rrëfen kuzhinieri i...

Gazetari polak, Witold Szabłowski pas një pune hulumtuese disa vjeçare sjell një libër mjaft interesant që i kushtohet ushqimit të diktatorëve në pesë kontinente. Libri...

15 rregulla që çdo njeri që udhëton me avion, duhet t’i...

  Ju lutem mos i zgjasni këmbët te sedilja e personit para jush, është e shpifur! Ti thuash ç'kemi një të huaji që uleni...

15 këshilla, si të përmirësoni zakonet e të ushqyerit dhe të...

Sipas një inspektimi të 96 studimeve rreth të ushqyerit shëndetshëm të publikuara këtë javë, një nga mënyrat më të mira për të ndryshuar zakonet...

17 ushqimet që nuk lejojnë të plakeni herët

Nëse sytë janë dritarja për shpirtin tuaj, atëherë lëkura është dritarja e shëndetit tuaj. Dritare.net ju  sjell një listë të ushqimeve që reduktojnë plakjen. Meqenëse...

Foto/ Tërmeti 5.8 ballë u merr jetën 38 personave në Pakistan

Një tërmet 5.8 ballë goditi një ditë më parë Pakistanin duke u marrë jetën 38 personave dhe plagosi qindra të tjerë. Epiqendra e tërmetit së...

Një sekret Xhyre/ Ju tregojmë si të gatuani picë me saç!

Sot dritare.net do t'ju çojë në Xhyrë dhe do të ndajë me ju një eksperiencë të bukur gatimi. Ne gatuam picë, por e poqëm...

Si të hani një mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm

Zgjimi mund të jetë i vështirë, dhe të bësh mëngjes mund të jetë edhe më i vështirë nëse nuk keni kohë. Më poshtë mund...

Ja pse duhet të hani kos çdo ditë!

Gjetja e një kosi të shëndetshëm dhe sa më shumë bio është bërë shumë e vështirë kohët e fundit. Është e  domosdoshme, që një...

Hani sa më shumë manaferra këtë verë, ja pse!

Manaferra është një frut i shijshëm dhe i gjithanshëm. Kulturat e lashta e perceptojnë manaferrën, si një farë të keqe ose një bimë e...

Shkencëtarët: Hiqni dorë nga ky ushqim, parandaloni vdekjen!

Shkencëtarët e Universitetit të Hardvard kanë arritur në përfundimin se të paktën një e treta e vdekjeve të hershme mund të parandalohen nëse të...

 5 ushqimet që rrisin dëshirën për seks!

Seksi dhe ushqimi shkojnë dorë për dore, nuk është lajm, duke qenë se ushqimi është thelbësor për shëndetin tonë. Para një takimi ku mendoni...