02:55 - 20 Gusht, 2019

Etiketim: toka

Studimi/ Ngrohja globale dhe skenari i tmerrshëm për tokën

Mund të tingëllojë si titulli i një filmi shkencor, por për shkencëtarët planetarë, "Hothouse Earth" është një koncept vdekjeprurës serioz. Studiuesit besojnë se së shpejti...

10 fakte interesante që s’i keni ditur për Marsin

Ndërsa planeti Mars i është afruar më shumë se kurrë Tokës, vëzhguesit qiellor, po përpiqen të kapin pamje të shkurtra të saja. Marsi është planeti...

Disa mite rreth hapësirës, që ju duhet t’i mësoni patjetër!

Jo gjithçka që shihni është e vërtetë! Të gjithë ëndërrojmë të eksplorojmë hapësirën e jashtme, asteroidet dhe meteorët. Ne, jo vetëm që nuk kemi...

16 foto që tregojnë realitetin e ndotjes së Tokës

Ndotja ka qenë, është, dhe do vijojë të mbete një nga problemet më të mëdha të njerëzit. Teknologjia përparon, ndërsa mjedisi natyror po harrohet....

Zbulohet nëse ka jetë në shtatë planetet e ngjashme me Tokën

Në sistemin TRAPPIST-1 ndodhen shtatë planetë, përafërsisht të mëdhenj sa Toka, ndërsa pyetje kryesore është se a do të mund të jetë ndonjëra prej...

Mos bëni plane! Këtë muaj shkatërrohet Toka

“Mos u shqetesoni te bëni plane për Krishtlindje, sepse teoricienët e konspiracionit mendojnë se bota do të përfundojë më 23 shtator”. Keshtu shkruan The Sun,...

Le Monde jep alarmin: Bota drejt kaosit, nga nesër Toka fillon...

Që nesër, e mërkurë 2 gusht, Toka fillon të jetojë me kredi. Ose thënë ndryshe jashtë kapacitetit të asaj që planeti mund të sigurojë...

Zbulimi i ri, planetet u formuan nga topa gjigant balte

Një studim i ri mund të shkundë kuptimin tonë se si janë formuar Toka dhe planetet e tjera të sistemit tonë diellor. Teksa shkencëtarët kanë...

Stephen Hawking paralajmëron sërish: Duhet të largohemi nga Toka

Është astrofizikanti më i zëshëm i ditëve tona e në të njëjtën kohë është më pesimisti për të ardhmen e njerëzimit. Stephen Hawking nuk...

“Lufta” për tokën, investimet në blegtori të ish-emigrantit rrezikojnë falimentin

Pezullimi i ankandit për dhënien me qira të tokave bujqësore ka vënë në vështirësi blegtorët e bagëtive të imëta në Cërrik, të cilët pavarësisht...