02:52 - 12 Dhjetor, 2019

Etiketim: studim

Pse njerëzit që vuajnë nga ankthi pëlqejnë të shohin filma horror!

Shumë njerëz janë adhurues të zhanrit të filmave horror, por për njerëzit me ankth, mund të jetë më shumë sesa thjesht një hobi drithërues...

Magjike! Lulet mund të dëgjojnë gumëzhimën e bletëve dhe ëmbëlsojnë nektarin

Edhe në ditët më të qeta, bota është plot me tinguj, zogj që cicërojnë, era që lëviz gjethet e pemëve dhe insektet që zukatin...

Sekreti i suksesit tuaj lidhet me personin që jeni martuar

Ndoshta ju nuk e kuptoni, por sukseset që keni në jetë, varen dhe nga njerëzit që ju rrethojnë. Sipas studiuesve, suksesi juaj varet dhe...

Shqiptarët më dembelët e Evropës/ Durrsakët kryesojnë listën

Vrapi, ecja në natyre apo ushtrime të tjera fizike që shtojnë aktivitetin e frymëmarrjes dhe ritmin e zemër janë një sport i papreferuar për...

Rëndësia e madhe që ka ekspozimi ndaj fjalëve, në zhvillimin e...

Ashtu si dhe përqafimi, i cili thuhet se ndihmon në zhvillimin e trurit të bebeve të vogla, e njëjta gjë mund të thuhet edhe...

Studimi befasues: Të gjithë lindim gjeni, por edukimi na vret gjithë...

Duket sikur gjenialiteti u përket vetëm disa njerëzve specifikë në botë, por në fakt duket se nuk është kështu. Të paktën kështu pohon Dr.George Land,...

Paskemi gabuar/ Shkenca: Uji nuk është hidratuesi më i mirë!

Të gjithë paskemi gabuar, nëse kemi menduar se uji është hidratuesi më i mirë i trupit. Sipas një studimi të Universitetit, St.Andreës në Skoci, uji...

Sudimet: Qeset e çajit lëshojnë miliarda grimca plastike, në filxhan

Sipas studimeve më të reja, disa qese çaji lëshojnë miliarda grimca plastike në filxhanin tuaj. Studiuesit kanadezë zbuluan se lëshonin lëndë të larta mikroplastike në...

Shqipëria në hartën e rrezikut të lartë nga fatkeqësitë, por ndërgjegjësimi...

Shqipëria është e vendosur në zonën e rrezikut të lartë për tërmetet dhe përmbytjet, por vendi nuk i ka të zhvilluar institucionet dhe kurrikulat...

Studimi/ Sa kohë i duhet një të riu në Shqipëri, për...

Statistikat tregojnë se më shumë se 700.000 vende të reja pune janë krijuar në 7 vitet e fundit në Ballkanin Perëndimor, por vetëm 4.3%...

Pse njerëzit tradhtojnë? Ja çfarë thotë shkenca!

Studimet kanë treguar se njerëzit që kanë pasur shumë partnerë seksualë ose që kanë prirje impulsive, janë ata që kanë më shumë të ngjarë...

Historia frymëzuese e Mimit, adoleshentes së pastrehë që studionte nën dritën...

Mimi Beard ngeli pa shtëpi në moshën 16-vjeçare. Kur u zhvendos në një strehë, ajo ishte vajza e vetme dhe më e reja aty....

Qentë përmirësojnë shëndetin e zemrës, thotë shkenca

Të gjithë ata që kanë një qen në shtëpi, e dinë që jeta e tyre është më e bukur dhe e mirë. Studimet e...

Futbollistët do t’i thonë lamtumirë spinaqit, do hyjë në listën e...

Ne jemi rritur me filmat vizatimorë me Popeye, i cili hante spianq dhe fitonte fuqi, por kjo ka bërë që studiuesit të kryejnë kërkime...

Njerëzit rrëmujaxhinj janë më kreativë dhe fleskibël, ja pse!

Pastrimi është i njohur për efektin e tij pozitiv në shëndetin tonë. Për shembull, mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe mund të...