00:38 - 27 Shkurt, 2020

Etiketim: Shqipëria

Kush po e pengon heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë?

Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar...

Shqipëria, tashmë është gati për të nxitur ekonominë e kaltër

Nga Maryam Salim Bregdeti shqiptar ka një bukuri marramendëse. Ujëra të kaltra, peizazh të mrekullueshëm, grykëderdhje të gjera, brigje shkëmbore piktoreske dhe vargmale që të...

Tre dekada nga rënia e Murit të Berlinit/Kryemadhi: Shqipëria ka mbetur...

Sot në 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, kryetarja e LSI-së, ka bërë  një status në rrjetin e saj social, ku shkruan se...

Ministri gjerman i Europës: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut plotësuan kushtet,...

Opinion nga Michael Roth, Ministri Gjerman për Europën në Welt.de Bashkimi Europian tha fjalën e tij: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë përmbushur kushtet e...

Rusia fton Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut t’i bashkohen Bashkimit Euroazian,...

Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me 18 tetor iu refuzua hapja e negociatave me Bashkimin Europian. Pas këtij refuzimi, Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë...

Zbardhet rezoluta e PE për negociatat: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut...

Është zbardhur rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Ne rezolutë thuhet se moshapja...

Tanja Fajon: Premtimet boshe të BE, thikë pas shpine për Shqipërinë...

Sot në Parlamentin Europian ka pasur debati për një draft-rezolutë, për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. Eurodeputetja sllovene,...

A po shndërrohet Shqipëria në “Komunën” e një përplasje të re...

Nga Klevis Gjoni Shkëlqëmi i Napoleonit ka dy shekuj që është venitur, por shkëlqimi i kupolave të praruara të Elizes qëndron aty, për të kujtuar...

Bllokimi i negociatave, Tusk mesazh shqiptarëve: Mos u dorëzoni!

Kreu i Këshillit të Europës, Donald Tusk, në një konferencë për media pas vendimit që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të mos i çelen...

Negociatat, Macron: Ja pse u refuzua Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut!

Presidenti francez Emmanuel Macron a folur për vendimin e shtetit të tij kundër çeljes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin...

Negociatat/Kryeministri italian: Më vjen keq, u përpoqa shumë

Kryeministri italian, Xhusepe Konte, pas mbledhjes në Bruksel, është shprehur i dëshpëruar se vendimi i KE-së nuk është shpresëdhënës për Shqipërinë  dhe Maqedoninë e...

Sot përgjigja zyrtare për negociatat. Ja çfarë u diskutua mbrëmë në...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin sot përgjigjen zyrtare në lidhje me çeljen e negociatave me BE-në.  Shanset për të marrë një...

Anëtarja e PE: Zgjohu Macron! Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i...

Presidenti francez Emmanuel Macron, në një konferencë për media, tha se qëndimi i Francës për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...

Propozim i ri në BE: Shqipëria të trajtohet e ndarë nga...

Presidenca finlandeze e Bashkimit Evropian propozoi zyrtarisht që të veçohet vendimi për Maqedoninë e Veriut, nga ai për Shqipërinë, lidhur me hapjen e negociatave të...

Eurodeputetja shqiptare: Suedia i thotë po Shqipërisë, por duhet implementuar demokracia

Eurodeputetja shqiptaro-suedeze, Arba Kokalari përmes një postimi në facebook është shprehur se Suedia do t'i thotë "Po" Shqipërisë për negociatat, madje do të kërkojë...