19:24 - 17 Nentor, 2019

Etiketim: shkolla

Protestat në Hong Kong/ Mbyllen shkollat dhe universitetet për shkak të...

Disa shkolla dhe Universitete në Hong Kong janë mbyllur të martën për shkak të frikës së sigurisë, ndërsa protestuesit kanë kërkuar një ditë ndërprerje...

Çfarë rregullash të çmendura ndjekin shkollat, në Korenë e Jugut!

Të gjithë duam ta kthejmë pas kohën e shkollës. Ajo kohë ishte thjesht një mrekulli. Ishte diçka surreale dhe përfundimisht meriton vlerësimin maksimal nga ne....

Nxënësit me kuti kartoni në kokë gjatë provimit, shkolla kërkon falje

Pasi fotot e disa nxënësve me kuti kartoni në kokë gjatë një provimi, bënë xhiron e rrjetit, shkolla kërkoi falje. Kolegji parauniversitar në Indi,...

Fondacioni Vodafone Albania financon rehabilitimin e shkollave të prekura nga tërmeti...

    Vodafone Albania i përgjigjet emergjencës humanitare të shkaktuar nga tërmeti, që goditi Shqipërinë qëndrore, dy javë më parë. Pas vlerësimit të dëmeve, Vodafone Albania...

Shkolla në Pukë, qëndron hapur vetëm për një nxënës me aftësi...

Mare Marku, një gjyshe 75  vjeç iu drejtuar platformës  shqipëriaqëduam.al, për nipin e  saj me aftësi të veçanta. Shkolla "Ded Lleshi", në Gjegjan të...

20 gjërat që duhet t’i bëni pas të 20-ave

Nëse jeni në të 20-at tuaja, merrni frymë thellë, askush nuk pret që ju të bëni gjithçka drejtë. Kjo dekadë ka të bëjë me të...

Reshjet e dendura, përmbyten 3 shkolla në Tiranë

Si pasojë e shirave të dendur, në Tiranë janë përmbytur tre shkolla. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Besa Shanini, e...

Edhe shkollat private, nesër pushim

Ministria e Arsimit ka lajmëruar ditën e sotme, se e hëna do të jetë pushim për të gjitha shkollat në qarqet e Tiranës, Durrësit...

100 mijë nxënës më pak/Ministrja Shahini: Opozita gënjen, ja shifrat!

Ministrja e arsimit, Besa Shahini, në një konferencë për shtyp ditën e sotme, përgënjeshtroi akuzat e opozitës, që deklaroi se këtë vit në shkolla...

Numri i ulët i nxënësve në shkolla/ Ja propozimi i Metës...

Ky vit i ri shkollor nisi me më pak nxënës. Për rënien e numrit të nxënësve, ka reaguar Presidenti Ilir Meta, i cili përmes...

Policia e Shtetit: Ja masat për parandalimin e ngjarjeve kriminale në...

Sot nisi viti i ri shkollor, 2019-2020. Në kuadër të nisjes së shkollës, policia ka ndërmarrë një sërë masash për të parandaluar ngjarjet kriminale,...

Rama ndan fotot: Gati shkollat e reja në Kolonjë, Shijak, Lushnje...

Kryeministri Edi Rama, mbrëmjen e sotme ka ndarë një kolazh me foto, të shkollave të reja në Kolonjë, Shijak, Maliq dhe Lushnje. Rama shkruan se,...

Këshilla për prindërit që çojnë nesër fëmijët në klasë të parë!

Nesër, datë 16 shtator 2019, fillon shkolla. Për të gjithë prindërit që çojnë fëmijët e tyre në klasë të parë, dritare.net ka disa këshilla,...

Rama këshillon nxënësit: Mësoni fort, facebookun ma lini mua

Kreu i qeverisë Edi Rama, ka vizituar shkollën profesionale “Beqir Çela” në Durrës, ndërsa ka bërë thirrje për aplikime në arsimin profesional. Rama nuk ka...

Rama: Gati, pas rindërtimit, shkolla nëntëvjeçare ‘Prek Gjoni’, në Bajzë!

Kryeministri Edi Rama, disa ditë para nisjes së vitit të ri shkollor, ka postuar fotot e shkollave që janë rindërtuar. Sot Rama ka postuar disa...