02:41 - 20 Janar, 2020

Etiketim: Shengen

Evropianët nostalgji për Jugosllavinë/ Deklarata e fortë e Tarifës: Serbia, e...

I ftuar në emisionin  Arena nga Dritan Hila, diplomati Fatos Tarifa ka thënë se shengeni Ballkanik, është në favor të Serbisë, ndërsa shtoi se...

Arbër Zaimi: Kosova dhe Shqipëria nuk kanë luks për konflikte

I ftuar në Arena nga Dritan Hila, në RTV ORA, zyrtari i lartë i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Zaimi komentoi shengenin Ballkanik. Zaimi tha se Kosova...

Kroacia në shengen/ Vendi anëtar i BE që nga viti 2013...

Zona shengen e evropës, më e madhja në botë ku lëvizet lirshëm, do të zgjerohet akoma më shumë tani që Kroacia ka plotësuar kushtet...

Maqedonia pritet të anëtarësohet në NATO, Kroacia gati për Shengen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nënshkruar ditën e sotme protokollin që e lejon Maqedoninë e Veriut të bëhet anëtare e 30 e NATO-s. Kongresi...

KE nuk pranon kërkesën e Holandës për rikthimin e vizave me...

Komisioni Evropian nuk ka pranuar  kërkesën e Holandës për rikthimin e vizave, ndaj shqiptarëve.  Një zëdhënës i Komisionit Evropian bën të ditur se në...

Rama: Do të kemi modelin tonë të zonës Shengen

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka marrë pjesë këtë të martë në takimin vjetor të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim me kryeministrat rajonalë....

Ndryshojnë rregullat e Schengen, çfarë duhet të bëni para se të...

Më 25 prill, ambasadorët e Bashkimit Evropian  konfirmuan një marrëveshje të arritur ndërmjet Presidencës së Këshillit dhe përfaqësuesve të Parlamentit Evropian mbi propozimin për...

BE siguron shqiptarët: Nuk ka kthim vizash

Është përfolur shumë se disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian do të kërkojnë kthimin e regjimit të vizave për Shqipërinë, por këto deklarata i...

Ndryshojnë rregullat për Shengen, ja sa para duhet të paguani tani!

Qytetarët nga vendet e Ballkanit Perëndimor që do të duan të udhëtojnë drejt zonës “Schengen” do ta kenë këtë mundësi në të ardhmen, pasi...

Kërkesa e Holandës për kthimin e vizave, flet drejtoresha e Kufirit...

"Ne nuk kemi pasur asnjë ankesë nga pala holandeze për problematika të shtetasve shqiptarë që udhëtojnë apo qëndrojnë në këtë shtet në kuadër të...

Sa shanse ka rikthimi i vizave për Shqipërinë? Ja çfarë thotë...

Asnjë shtet nuk mund të vendosë individualisht për rikthimin e vizave. Sipas rregullores mbi regjimin e vizave, kriter penalizues është kur numri i azilkërkuesve është...

Holanda me kërkesë zyrtare: Të vendosen vizat me Shqipërinë, shkak kriminalitetit

Policia dhe Prokuroria Holandeze kanë hartuar një raport ku kërkojnë rikthimin e detyrimit të vizave për shtetasit shqiptarë në hapësirën Schengen. Autoritetet holandeze kërkojnë rivendosjen...

Ministria jep informacion: Çfarë duhet të dini kur udhëtoni në zonën...

Ministria e Brendshme ka dhënë sot një njoftim të rëndësishëm në lidhje me të gjithë ata shtetas që do të ndërmarrin një udhëtim në...

Kujdes udhëtimin në Itali deri ne 30 maj!

Ministria e Brendshme italiane ka dekretuar një urdhër, ku në bazë të së cilit prej mesnatës së datës 10 maj e deri në mesnatën e 30...

Rregulla të reja për të hyrë ne zonën Shengen, lajm i...

BE-­ja do të fillojë zbatimin e rregullave të reja, per te hyre ne zonën Shengen duke filluar të premten, më 7 prill, shkruan b92.net....