00:15 - 16 Korrik, 2019

Etiketim: shendet

9 gjërat që dermatologët këshillojnë të mos përdorni në duar

Dritare.net do ju tregojë çfarë gjërash nuk duhet të përdorni, për të pasur duar të shëndetshme dhe të reja jo vetëm gjatë dimrit, por...

QSUT trajton për herë të parë një fëmijë 7-vjeçar, me tumor

Një 7-vjeçar është trajtuar me sukses në QSUT, i pari pacient në moshë pediatrike që merr trajtimin specifik cranio-spinal për trajtimin e tumorit. Nëpërmjet një...

Rregullat që duhet të ndiqni, për të shmangur helmimin nga ushqimet!

Gjatë kësaj vere, shumë njerëz janë prekur nga helmimet, dhe kjo është e rrezikshme për shëndetin. Për të shmangur helmimet, dritare.net ju tregon disa...

Hera e tretë brenda një muaji, Angela Merkel filmohet sërish duke...

Kancelarja gjermane Angela Merkel është dridhur për të tretën herë brenda një muaji. Ajo është filmuar dy herë të tjera kur ka pësuar dridhje të...

Këto janë 10 ushqimet që kanë më shumë fibra sesa brokoli!

Fibra është një element shumë i rëndësishëm i ditetës tonë ushqimore. Fibra ndihmon në tretjen të rregullt, zvogëlon rrezikun e shtimit në peshë, zvogëlon...

Ja pse pirja e ujit para gjumit, është e dëmshme për shëndetin!

Uji është një nga elementët më kritikë për trupin e njeriut. Kur ju nuk pini mjafttueshëm H2O, trupi juaj bëhet i dehidratuar, gjë që...

Ndalohet konsumimi i cigareve elektronike

Gjatë prezantimit të propozimeve të Ministrisë së Shëndetësisë për ndryshimin e ligjit "Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit", Manastirliu tha se do...

Pse pirja e ujit të ftohtë, është e rrezikshme për shëndetin?

Të gjithë e dimë se në ditë të nxehta vere si këto që po kalojmë, një gotë e ftohtë uji të shijon shumë. Por...

Ja pse nuk duhet të përdorni kurrë freskuese në dhomën e...

Shumë njerëz, gjatë ditëve të nxehta të verës, mbajnë një freskuese te dhoma e gjumit. E kuptojmë që është vapë dhe zgjidhja e vetme mund...

Nëse ushqeni foshnjën me gji, ja 8 frutat që duhet të...

Nëse ju ushqeni foshnjën me gji, nuk keni më pse të shfletoni revista për të gjetur ushqimin e shëndetshëm, për këtë fazë të veçantë....

12 ushqime që duhet të shmangni, nëse jeni me artrit!

Artriti është një nga sëmundjet më të shpeshta që prek një në tre persona, duke iu shkaktuar dhimbje të nyjve dhe vështirësi në kryerjen...

Pse mishi i pulës është aq i dëmshëm sa mishi i...

Nëse keni hequr dorë nga mishi i kuq me shpresën e uljes së kolesteriolit, sigurohuni që nuk jeni duke e zëvendësuar atë me mish...

A është kafja e dëmshme për zemrën? Zbulojeni!

Kafja, te njerëzit e shëndetshëm, mund të shkaktojë përkohësisht një rritje të presionit të gjakut, por nuk është e dëmshme në planin afatgjatë. Në fakt,...

Ushqimet më të mira që duhet të hanë meshkujt, në verë!

Nevojat për ushqime janë të ndryshme. Meshkujt dhe femrat kanë nevojë për sasi të ndryshme ushqimi dhe për lloje të ndryshme ushqimi. Për shembull, meshkujt...

Këto janë ushqimet e sezonit, më të shëndetshme për gratë!

Kur bëhet fjalë për ushqyerjen, nevojat e grave dhe burrave ndryshojnë. Për shembull, gratë kanë nevojë për hekur më shumë sesa meshkujt. Gratë shtatzëna...