20:58 - 19 Korrik, 2019

Etiketim: SHBA

Trump: SHBA shkatërroi dronin iranian, në Ngushticën e Hormuzit

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka thënë se marina amerikane ka shkatërruar një dron iranian në Ngushticën e Hormuzit. Ai u shpreh se anija amfibike...

Turqia sfidon SHBA, merr për mbrojtje raketa ruse

Turqia ka marrë pjesët e para të një sistemi mbrojtës të raketave S-400, pavarësisht kundërshtimit nga SHBA-ja. Dërgesa arriti në një bazë ajrore në...

Regjistrimi i popullsisë në SHBA për 2020/ Trump tërhiqet për shtetësinë

Presidenti, Donald Trump nuk do të vazhdojë të shtojë më pyetjen mbi shtetësinë, në pyetësorin e vitit 2020 të regjistrimit të popullsisë në SHBA. Në...

Balla: Ta harrojnë, reforma në drejtësi nuk negociohet!

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla ka paralajmëruar presidentin Ilir Meta për reformën në drejtësi. "Bashkëpunimi me opozitën parlamentare është...

243-vjetori i Pavarësisë së SHBA, Meta-Trump: Je frymëzim për shqiptarët

Me rastin e 243-vjetorit të Pavarësisë së SHBA-së, kreu i shtetit, Ilir Meta i ka dërguar një letër, presidentit, Donald Trump. Ndërsa i shpreh...

4 Korriku, 243-vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

4 Korrik 2019, u mbushën 243 vjet nga dita, që kur burrat më të ndritur të kombit amerikan, nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë, duke u...

Foto/ Ja si e uron kryeministri pavarësinë e SHBA!

Sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë 243-vjetorin e Pavarësisë. Këtë ditë të veçantë për SHBA-në e ka uruar edhe kryeministri i vendit, Edi...

Përshkallëzohet konflikti/ Izraeli përgatit ushtrinë për një sulm nga SHBA

Izraeli është duke u përgatitur për një përfshirje të mundshme ushtarake, në ndonjë përshkallëzim të tensioneve midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara, tha të...

Presidenti Meta reagon ndaj SHBA dhe OSBE/ODIHR për zgjedhjet

Presidenti Ilir Meta nuk ka reaguar në lidhje me deklaratat e SHBA dhe OSBE/ODIHR në lidhje me zgjedhjet, por ka zgjedhur të shpërndajë një...

Zgjedhjet e 30 qershorit, SHBA: Respektoni shtetin ligjor, punoni brenda institucioneve

Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit, ku deklaron se populli shqiptar votoi qetësisht, por nuk pati...

Deklarata e fortë e SHBA, tërhiqet LSI: Jo dhunës! Jo përçarjes!...

Vetëm dy ditë para zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, nëpërmjet një statusi në Facebook i bënë thirrje mbështetësve të...

Balla: SHBA i vuri vulën 30 qershorit, e ngjashme me vulën...

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë takimit përmbyllës të fushatës elektorale në Kamëz ka deklaruar se SHBA sapo i kanë vendosur...

Pushime verore në SHBA? Ambasada Amerikane jep këshillat e rëndësishme

Do të udhëtoni për pushime verore, në Amerikë? Epo Ambasada Amerikane ka disa këshilla të rëndësishme për ju. Ambasada këshillon që ju të respektoni...

Vazhdon mosmarrëveshja me Turqinë për raketat ruse, SHBA: Janë kërcënim

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia nuk duket se bënë përparim të mërkurën drejt zgjidhjes së një mosmarrëveshjeje të madhe rreth planeve të Ankarasë për...

Trump paralajmëron Iranin për ‘zhdukje’ në rast lufte

Presidenti Donald Trump, ka thënë se nuk dëshiron luftë, por ka paralajmëruar se Irani do të prrallet me ‘zhdukje’ nëse shpërthen konflikti. Duke folur për...