11:28 - 18 Shtator, 2019

Etiketim: Serbi

Presidenti i Çekisë: Do ta diskutojmë mundësinë e tërheqjes së njohjes...

Presidenti i Republikës së Çekisë, Millosh Zeman, dje ka mbërritur për një vizitë në Beograd ku është pritur nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç Derisa...

Haradinaj takon kryeminsitren Britanike, ja çfarë i kërkon!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka zhvilluar një takim me kryeministren e Britanisë së Madhe, Theresa May, në kuadër të Samitit të Vendeve të...

Daçiç: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në të...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë...

Gjermania: Shtyhet pa afat takimi Kosovë-Serbi, dështon Samiti i Parisit

Qeveria gjermane i ka konfirmuar Deutsche Welle-s, se është shtyrë pa afat takimi Kosovë-Serbi në Paris Në përgjigjen e shkurtër që i kthehu DW një...

Thaçi për ‘La Vanguardia’: Na njihni pavarësinë, Kosova nuk është Katalonja,...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dhënë një intervistë për gazetën më madhe katalunase “La Vanguardia”. Në këtë intervistë, Thaçi ka thënë se Kosova...

Video/ OKB, Daçiç provokon ambasadoren e Kosovës: Je ulur me kolonizatorët

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasadores...

Lufta në Kosovë/ Sot 20 vjet nga marrëveshja e Kumanovës...

Sot bëhen 20 vite nga nënshkrimi i marrëveshjes së Kumanovës, në bazë të së cilës Serbia kapitullonte, dhe tërhiqte trupat e saj nga Kosova...

Flet shqip e mban flamurin kuq e zi, njihuni me serbin...

Mediat kosovare e kanë cilësuar si “serbi që dashuron Kosovën dhe popullin shqiptar”. Duke ditur sadopak historinë mes Kosovës dhe Serbisë, kjo që po lexoni...

Haradinaj: Kosova, e gatshme të pezullojë përkohësisht tarifat

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të premten në Prishtinë pas kthimit nga Berlini, se Kosova është e gatshme të shqyrtojë mundësinë e pezullimit...

Zv.drejtori për Europën dhe Rusinë, Erath: SHBA rol më të madh...

Shtetet e Bashkuara pritet të luajnë një rol më të madh në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, thotë...

Ish i dërguari amerikan në Kosovë: Korrigjimi i kufijve, ide jorealiste

Ideja e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk është realiste, tha ish-diplomati amerikan Frank Wisner. Në një intervistë për Zërin e Amerikës,...

19 policë të arrestuar në Kosovë, tensione të larta mes Prishtinës...

Operacioni i arrestimeve të 19 zyrtarëve policor në Kosovë, nxiti tensione në veriun banuar me shumicë serbe por edhe ndërmjet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit,...

Sërish tension me Serbinë, MPJ nuk lejon që Gjuriç të hyjë...

Marko Gjuriç, i ashtuquajtur si drejtori i Zyrës serbe për Kosovën kishte deklaruar që nesër do të vizitonte 4 komunat serbe që kanë zhvillojnë...

20 vite pas masakrave, Parlamenti miraton rezolutën e cila fajëson Serbinë...

Parlamenti ka miratuar me 79 vota Pro rezolutën e cila e dënon gjenocidin serb në Kosovë. Kryetari i Komisionit për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin,...

Pentagoni shënon 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-s për mbrojtjen e...

Në Departamentin amerikan të Mbrojtjes u zhvillua dje një ceremoni për të përkujtuar 20 vjetorin e fushatës së bombardimeve të Natos në Kosovë që...