16:43 - 13 Nentor, 2019

Etiketim: peter handke

Peter Handke: Nuk kam shtetësi jugosllave, ja pse e mora pasaportën!

Shkrimtari, fitues i çmimit Nobel, Peter Handke ka reaguar së fundmi, përmes një deklarate ku ka mohuar të ketë shtetësi jugosllave. Ky reagim i...

Pas reagimeve kundër Komitetit të Nobelit, t’i hedhim një vështrim vetvetes

Nga Rexhep Qosja Që më tepër se tri javë Peter Handke ishte emër shumë i shpeshtë në fjalorët e disa politikanëve, disa ministrave, disa deputetëve,...

Kadare: Peter Handke kaloi kufirin e letërsisë!

Gjatë konferencës për shtyp në Seul, pasi mori çmimin e letërsisë “Pak Kyong 2019”, shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka folur dhe për...

Çmimi Nobel për Handke, të hënën protestë në Prishtinë

Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin 'Nobel' për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe luftërave në ish-Jugosllavi nën...

Nobeli për Handke, Akademia Suedeze: Përzgjedhjet i bëjmë mbi baza letrare,...

Pas reagimeve të jashtëzakonshme që shkaktoi dhënia e Nobelit të sivjetshëm të letërsisë shkrimtarit Peter Handke, një përkrahës i regjimit të Sllobodan Milloshevicit, foli...

Fitoi Nobelin në letërsi/ Peticion kundër Peter Handke

Ditën e sotme, është krijuar në internet një peticion, kundër shkrimtarit austriak Peter Handke, i cili rrëmbeu Nobelin për këtë vit, në letërsi. Në...

Shkrimtari austriak pasi fitoi Nobelin: Do pimë raki dhe verë të...

Ditën e djeshme,shkrimtari austriak Peter Handke, i cili njihet si mbështetës i Sllobodan Millosheviç, fitoi çmimin Nobel në Letërsi. Ky vendim i Akademisë së Shkencave...

Nobeli në Letërsi/ Salman Rushdie zihet në Twitter me serbët, përgjigja...

Lajmi se austriaku Peter Handke u nderua me Nobelin në Letërsi ditën e sotme, ka shkaktuar mjaft polemika. Shkrimtari i njohur Salman Rushdie, ka...

Peter Handke merr çmimin Nobel/ Beti Njuma: Avokati i Millosheviçit

Autori austriak, Peter Handke, fitoi çmimin Nobel për këtë vit. Ai është i njohur për qëndrimet e tij kundër fushatës së bombardimeve të NATO-s...