06:45 - 22 Nentor, 2019

Etiketim: Pellumb Xhufi

Xhufi: Zgjedhjet në Kosovë kanë tronditur Shqipërinë

Profesori Pëllumb Xhufi, i ftuar në Arena nga Dritan Hila në RTV ORA, ka thënë se zgjedhjet në Kosovë, kanë tronditur politikën në Tiranë.   Hila:...

Shengeni ballkanik/ Hila: Thikë pas shpine Kosovës. Xhufi: Po e trajtojmë...

  Në emisionin Arena në RTV ORA, është folur për shengenin ballkanik, që pritet të nënshkruhet nga Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria, dhe për...

Rama të ndajë mendjen, kryetar i PS apo i asaj palo-partisë...

Nga Xhevdet Shehu  Intervistë historianit, Pëllumb Xhufi   – Profesor, debati për Mit’hat Frashërin dhe Ballin Kombëtar a tregon se qeveria e z. Rama i ka dhënë...

Xhufi: Rilindja po ngre në piedestal antikomunistët, Enveri s’e shiti Shqipërinë...

Sjellja e eshtrave të Mid’hat Frashërit në atdhe, vendosja e tyre pranë varreve të Frashërllinjve dhe Konicës e më së shumti ceremonia dhe vetë...

Xhufi i përgjigjet Agron Tufës: Genjen si derri, me dokumente Beogradi

Historiani Pëllumb Xhufi iu përgjigj dje kreut të Institutit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa, se asnjëherë nuk e ka cilësuar kampin...

Xhufi: Ja çfarë tha një zyrtar i lartë për Zogun...

I ftuar në emisionin “Arena Nga Dritan Hila” historiani Pëllumb Xhufi ka deklaruar se politika ka ndërhyrë në histori, dhe e ka deformuar atë...

Foto/ Çfarë thuhet në dokumentet e CIA-s për kampin e Tepelenës

I ftuar në emisionin “Arena nga Dritan Hila” në Ora News, historiani Pëllumb Xhufi ka publikuar disa dokumente të CIA-s ku flitej për kampin...

Debati për Skënderbeun fut në sherr Xhufin e Lubonjën. I palexuar...

Viti 2018 që përkon me 550 vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, është shpallur edhe si viti i tij. E...

Video/ Sherr në Arena mes Çollakut dhe Xhufit, ja çfarë bëri...

Tema e marrëveshjes së Shqipërisë me Greqinë në Arena, Ora News, është shoqëruar me debate të shumta. Kreu i Departamentit për Politikat e Jashtme...

Xhufi: Grekët kanë bërë masakra të frikshme

Historiani Pëllumb Xhufi tha në emisionin “Arena” se grekët në vitin 1914 kanë bërë masakra të frikshme në fshatrat e jugut. Ai tha se tekstet...

Xhufi tregon skandalin me varrezat greke: U mbushën me eshtra të...

Historiani Pëllumb Xhufi ka treguar skandalin me varrezat greke në Shqipëri. Ai tha në “Arena” nga Dritan Hila  se kur u ndërtuan varrezat në...

Debate për Greqinë; Xhufi: PD heshti për varrezat në 2004, u...

Diskutimi i problemeve të Shqipërisë me Greqinë me emisionin “Arena” të Dritan Hilës përfshiu në debate historianin Pëllumb Xhufi dhe Kreshnik Çollakun e PD-së. Xhufi...

Sherr në Arena/ Çollaku-Xhufit: Kërko ndjesë, historiani: Mos e dhëntë zoti

Marrëveshja e detit me Greqinë ka shkaktuar debate të ashpra mes të ftuarve në emisionin “Arena” me Dritan Hilën. I tillë ishte edhe debati...

Xhufi: Në Himarë, i njëjti grup familjesh kundërshton çdo projekt

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, thotë se në Himarë janë i njëjti grup personash dhe familjesh që...

Xhufi: Nxjerrja e flamurit grek në Himarë është fyerje

Pas aksionit për të rikualifikuar sheshin e Himarës  dhe nisjes së aksionit për të liruar hapësirat të cilat pengojnë që plani i rehabilitimit të...