10:04 - 19 Shkurt, 2020

Etiketim: paga

1 Maji/ Ja punët më të paguara në Shqipëri!

Sot është 1 Maji, që njihet ndërkombëtarisht si dita e punëtorëve, që i ka fillesat në Çikago në 1886-n dhe më pas në 1904-n,...

Shqipëria me kosto 10 herë më të ulët të punës, në...

Një kompanie në Shqipëri, një orë pune i kushton mesatarisht 2.5 euro, sipas INSTAT. Krahasuar me mesataren e Bashkimit Europian, kostoja e punës në...

Do të rriten pagat në administratë? Ja si përgjigjet ministrja e...

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj tha në emisionin Dritare me Rudinën se, për momentin nuk parashikohet një rritje e pagave në administratën...

Lista/ Përgjysmohen pagat e opozitës, sa para merr çdo deputet!

Ndonëse në bojkot parlamentar prej disa muajsh, deputetët e Partisë Demokratike kanë vijuar të marrin rrogën e tyre. Gazeta “Panorama” zbardh sot pagat e deputetëve të...

Ahmetaj publikon pagat e futbollistëve

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj  zhvilloi një interpelancë në Kuvend, pas kërkesës së deputetit të PS-së, Erion Brace lidhur me ligjshmërinë fiskale të Federatës Shqiptare...

Përmirësohet punësimi në Shqipëri, por paga mesatare mujore bie me 3%

Paga mesatare në ekonomi i është kthyer rënies përgjatë tremujorit të parë të vitit, duke konfirmuar edhe njëherë që ekonomia e vendit po i...

Këto janë punët më të lehta në botë, por që paguhen...

Ndërsa puna shihet si një proces torturues, për disa nuk është kështu. Dritare.net do iu tregojë se cilat janë punët më të lehta në...

Vazhdon rënia e euros, si ndikon në kredi, paga dhe udhëtime

Euro po këmbehet këto ditë me rreth 129-130 lekë, niveli më i ulët në dhjetë vjet, ndërsa dollari ka zbritur afër 104-105 lekëve, më...

Ja kush është shteti i parë në botë që vendos paga...

Ajo që shumë herë është debatuar dhe është parë si padrejtësi, nuk do të ndodhë më. Të paktën në një shtet të Evropës. Islanda...

Shqipëria me pagën më të ulët mesatare në Evropë

Shqipëria ka pagën më të ulët mesatare në Evropë, pa përfshirë vendet e Ish Bashkimit Sovjetik. Sipas të dhënave të përpunuara nga Wikipedia, bazuar në...

Rama jep lajmin e mirë, ja sa rritet paga për mjekët...

Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka dhënë lajmin e mirë për mbështetjen ndaj Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Soiciale. “Mirëmëngjes dhe...

Zbardhet rritja e re e pagave për mjekët dhe mësuesit. Shtesa...

Me buxhetin e ri, qeveria ka parashikuar rritje të pagave për mësuesit, mjekët dhe infermierët. Lajmin e mirë e dha ministri i Financave dhe Ekonomisë,...

Kompanitë e huaja diskriminojnë femrat shqiptare, i paguajnë më pak se...

Në të gjithë sektorët e ekonomisë në Shqipëri, femrat paguhen më pak se meshkujt, por për kompanitë me pronësi të huaja diferenca është mjaft...

Deputetët e opozitës humbin 3 muaj paga të bojkotit

Deputetët e Partisë Demokratike kanë humbur 3 muaj paga gjatë bojkotit të kuvendit dhe ngritjes së ҫadrës së opozitës. Me mosdhënien e pagave kuvendi ka...

Edhe pse në çadër, ja sa paga kanë marrë për 3...

Deputetët e opozitës, të cilët munguan në seancat plenare në Kuvendin e Shqipërisë prej tre muajsh, kanë marrë paga, dieta, shërbime transporti, tarifë telefonie,...