01:21 - 13 Nentor, 2019

Etiketim: negociatat

Rama i ashpër me BE: Ja shembulli flagrant, sesi nuk e...

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në konferencën e "Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor" ka komentuar dhe njëherë vendimin e...

Negociatat/ Ish-kryeministri italian D’Alema: Vendim i gabuar i një pakice, që...

Ish-kryeministri italian Massiom D'Alema ka komentuar vendimin e Këshillit të Europës, për mosçeljen e negociatave të Shqipërisë me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë...

Palmer: Refuzimi i negociatave për Shqipërinë i hap rrugën ndikimit rus...

I dërguari special i Presidentit amerikan Donald Trump, në rajonin e Ballkanit, Matthew Palmer, është shprehur se refuzimi i negociatave për Shqipërisë me Bashkimin...

Parlamenti Evropian diskuton sërish sot për negociatat me Shqipërinë

Në seancën e sotme plenare në Parlamentin Evropian, pritet të diskutohet sërish çështja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Parlamenti pritet të...

Albin Kurti për The Guardian: BE u formua si përgjigje ndaj...

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës, Albin Kurti,  në një intervistë për medien britanike, "The Guardian" në lidhje me vendimin e BE-së, për të mos...

Petrit Vasili: Macron e bëri të vetën, tani u mbetet shqiptarëve...

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka shkruar se vendimi i Macron, që kundërshtoi çeljen e negociatave,...

Zaev propozon zgjedhje të parakohshme/ Presidenti mbledh sot në takim liderët...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka propozuar që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pas vendimit të BE-së, për të mos...

Paralajmërimi i ish-ministrit grek: Nëse nuk hapen negociatat, pasojat për rajonin...

Ish-ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, paralajmëroi se nëse BE vendos përfundimisht që negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriu, të mos hapen,...

Negociatat/Kryeministri italian: Më vjen keq, u përpoqa shumë

Kryeministri italian, Xhusepe Konte, pas mbledhjes në Bruksel, është shprehur i dëshpëruar se vendimi i KE-së nuk është shpresëdhënës për Shqipërinë  dhe Maqedoninë e...

Sot përgjigja zyrtare për negociatat. Ja çfarë u diskutua mbrëmë në...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin sot përgjigjen zyrtare në lidhje me çeljen e negociatave me BE-në.  Shanset për të marrë një...

Para përgjigjes përfundimtare/ Rama dhe Zaev në Bruksel mes socialistëve evropianë

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bruksel  së bashku me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Me anë të një postimi në rrjetet e...

Në prag të vendimit të KE, ministri italian për Evropën: Të...

Ministri i Italisë për Çështjet Evropiane, Vincendo Amendola, ka deklaruar se Italia është pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Deklarata...

Propozim i ri në BE: Shqipëria të trajtohet e ndarë nga...

Presidenca finlandeze e Bashkimit Evropian propozoi zyrtarisht që të veçohet vendimi për Maqedoninë e Veriut, nga ai për Shqipërinë, lidhur me hapjen e negociatave të...

Rama: Pavarësisht vendimit të BE për negociatat, dielli për Shqipërinë do...

Me 18 tetor vendi do të marrë përgjigjen zyrtarë në lidhje me integrimin e vendit në BE. Ndërsa sot ministrat e BE-së po diskutojnë...

Negociatat/ Gjermania: Shqipëria gati. Franca sot mund të vendosë veton

Ministrat e Jashtëm të BE vendosin sot për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Franca mund të vendosë veton. Ekspertë gjermanë...