23:03 - 26 Janar, 2020

Etiketim: mero Baze

SPAK duhet t’i hetojë Berishët si tutorë të CEZ, nga privatizimi...

Nga Mero Baze Një gjykatës në Tiranë, i lidhur ngushtë me Partinë Demokratike, pushoi çështjen e hetimit të privatizimit të kompanisë OSHE, blerë nga CEZ,...

Të pagjykuarit, që guxojnë të gjykojnë të vrarët

Nga Mero Baze Ka një përpjekje që 9 vite pas 21 Janarit, ata që u gëzuan me vrasjen e katër qytetarëve të pafajshëm, të pambrojtur,...

E vetmja humbje për PD, është përpjekja për të shpallur fitoren

Mero Baze Pas valës së parë të mbështetësve të angazhuar për të shpallur fitore të madhe tryezën PD PS për reformën zgjedhore, duke e lidhur...

Heshtja e dyshimtë e çiftit Meta- Berisha

Nga Mero Baze Opozita më në fund ka hedhur një hap të arsyeshëm drejt mbijetesës së saj politike. Është ulur në një tryezë të përbashkët...

Një qeveri ku Shpresa ka lindur e vdekur

Nga Mero Baze Albin Kurti mund të bëhet kryeministër. Nuk di sa do zgjasin vuajtjet e tij për të bindur Isa Mustafën t’i hapë rrugë...

Përse të gjithë ju dorëzuan sistemit?

Nga Mero Baze Debati për ndryshimin e sistemit duket se u zbeh. Ai u ngjall në pikun e krizës politike, kur opozita donte të ftonte...

Mbivlerësimi i taktikave dhe “Vlerës” së Blerim Rekës nga Albin Kurti

Nga Mero Baze Për të gjithë ata që u gëzuan se zgjedhjet në Kosovë mbaruan shpejt dhe rezultati doli brenda ditës, ka një ferr, në...

Kur lufta për pushtet konvertohet në urrejtje për Shqipërinë

Nga Mero Baze                                     Ka dy ngjarje madhore që lidhen me 1 janarin e vitit 2020, që vënë në provë mungesën e energjive pozitive të shoqërisë...

Vetëvendosje apo vetëfundosje!

Nga Mero Baze Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i ka kërkuar për herë të tretë kryetarit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, të marrë mandatin e kryeministrit...

Si Reforma në Drejtësi mbrojti shtetin shqiptar!

Nga Mero Baze Shqipëria po mbyll një vit të vështirë politik, në fund të të cilit, vendi është pa opozitë në institucione dhe me një...

Viti që u kthye në një leksion të hidhur për revolucionin

Nga Mero Baze Viti 2019 do të hyjë në historinë e politikës, si viti që ndëshkoi atentatorët e sistemit politik mbi të cilin është ngritur...

Të gjithë po luftojnë si të mos bëjnë qeverinë (përveç Vjosës)

Nga Mero Baze Kuvendi i Kosovës zgjodhi sot  Glauk Konjufcën, kryetar të Kuvendit të Kosovës, pas dështimit të bisedimeve mes LDK-së e Vetëvendosjes për formimin...

Hipokriza e politikanëve të Kosovës me qytetarët e tyre dhe Shqipërinë

Nga Mero Baze Në korrik të këtij viti ka ndodhur një zhvillim interesant. Në Samitin e Jahorinës në Bosnjë, organizuar nga anëtari serb i Presidencës...

Dëmi i mini-shengenit mes shqiptarëve

Nga Mero Baze Projekti I “mini shengenit” ka prodhuar një perceptim konflikti mes Kosovës dhe Shqipërisë, por jo aq shumë për shkak të përmbajtjes që...

Pse injorohet mbështetja e SHBA dhe BE për Mini-Shengenin?

Përpjekja për ta shpjeguar Mini-Shengenin secili për hall të vet Nga Mero Baze Në debatin tashmë të lodhshëm rreth nismës rajonale të Mini-Shengenit, gjithë kundërshtarët e...