01:18 - 18 Qershor, 2019

Etiketim: liber

Aventurat e një gruaje fatale

Nga Arta MARKU “-Duhet të hetosh mbi një histori të vjetër familjare: një histori që ka të bëjë me stërgjyshen tënde, gjyshen time. Nuk dija ç’të...

Dhimitër Anagnosti sjell librin që ti bën mirë ta blesh, sot!

Regjisori i madh shqiptar, Dhimitër Anagnosti ka shkruar një libër që duhet ta kesh me doemos në shtëpi. Libri është botuar nga " Toena"...

Monika Stafa sjell librin e ri, “Hebrenjtë në Shqipëri”

Nga Dashnor Kaloçi Libri me titull “Hebrenjtë në Shqipëri”, i gazetares dhe studjueses së njohur, Monika Shoshori Stafa, Doktore e Shkencave Historike, që ka dalë...

Një libër i ri për mbretëreshën Elizabeth II, ja për çfarë...

Të gjithë e dimë sesa “cool” është mbretëresha, sa i takon stilit dhe veshjeve elegante që ajo ka. Nëse dikush meriton një libër për elegancë...

Paolo Coelho: Ç’do të thotë të jesh shkrimtar!

(Marrë nga parathënia e librit “Si lumi që rrjedh” e Paolo Coelho) Në moshën 15-vjeçare, i thashë sime mëje: -E kam zbuluar prirjen time. Dua të...

Gazetarja, Rezarta Delisula sjell librin “Tirana Mahnia”

Vëmendja e gazetarëve sot në kryeqytet është përqëndruar te një event i veçantë. Gazetarja Rezarta Delisula promovoi librin “Tirana Mahnia” në një event të...

Injorant e me rrezikshmëri të lartë, libri i ri që po...

Një libër i ri për Presidentin Donald Trump e përshkruan udhëheqësin amerikan si injorant deri në rrezikshmëri ndaj çështjeve botërore ndërsa administratën si jofunksionale...

Një milionë shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër...

Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të ndikimit të teknologjisë, internetit, por edhe rrethanave të tjera...

E diagnostifikuar me kancer/ Gazetarja e BBC, shkruan libër për...

Gazetarja e BBC-së, Rachael Bland është në garë me kohën,  për të përfunduar kujtimet e saj, dhe për të përfunduar së mësuari djalin e...

‘’Sikur Ana’’, libri që të mëson dashurinë

Sa herë na ka trazuar zemrat, mendimet dhe kujtimet, viti i mbrapshët '97? Viti i dhimbjes së madhe, i vuajtjeve, i lotëve dhe i...

James Comey shpërthen: Trump shef i mafies dhe joetik

James Comey, ish-drejtori i FBI-së, në librin e tij më të ri, akuzon Presidentin e SHBA-së, Donald Trump, se është joetik dhe i pavërtetë....

Misha Glenny: Kur mafia të bëhet si mobilie shtëpie

Nga Rudina Xhunga Më pëlqeu libri i Misha Glenny McMafia, botuar nga Shtëpia Botuese e Veton Surroit në Kosovë. Sapo e mbarova, kërkova ndihmë nga...

Të tregoj një të hënë në Detroit!

Nga Vepror Hasani Ishte një nga ditët e mia pa motiv, krejt bosh, pa dituar çfarë të bëj, e zbrazët, që s’mbushet ose mbushet me...

Rrëfehet gruaja e parë, Ivana: Ju tregoj Donald Trump

Nga Kozeta Turishta “Raising Trump” është libri i ri me kujtime, i Ivana Trump, bashkëshortja e parë e Presidentit aktual të Shteteve të Bashkuara të...

Vjen në shqip “Virgjëresha Holandeze”, dashuri, mister dhe luftë

Nga Edlira Ruzi Shtëpia botuese Dituria si dhe projekti Creative Europe kanë sjellë në Tiranë “Virgjëreshën Holandeze”. Bëhet fjalë për një roman të suksesshëm të...