03:51 - 13 Nentor, 2019

Etiketim: lekure

Ja si të zgjidhni kremin e duhur për të mbrojtur lëkurën...

Në paketimet e kremërave, duhet të jemi përballur shpesh me tre gërma: SPF. SPF na informon për faktorin e mbrojtjes ndaj diellit. Por si...

9 gjërat që dermatologët këshillojnë të mos përdorni në duar

Dritare.net do ju tregojë çfarë gjërash nuk duhet të përdorni, për të pasur duar të shëndetshme dhe të reja jo vetëm gjatë dimrit, por...

Si të mbroni lëkurën e fëmijëve, nga rrezet e forta të...

Lëkura e fëmijëve është më delikate dhe më e ndjeshme sesa ajo e të rriturve, ndaj rrezeve të dëmshme Ultravjollcë. Tani që temperaturat kanë pasur...

5 mënyra si të mbroni lëkurën në ditë të nxehta

Ekspozimi ndaj diellit është shumë fitimprurës për shëndetin, sepse rrit nivelin e energjisë, disponimin dhe gjithashtu është burim kryesor i vitaminës D. Megjithatë, këto vlejnë...

8 truke bukurie që çdo femër duhet t’i mësojë!

Ne e dimë që ju vajzat që lexoni dritare.net dëshironi të jeni gjithmonë të bukura, ndaj ne sot do ju tregojmë disa truke si...

Video/ Artisti i veçantë që pikturon në lëkurën e dhisë

Lëkura është bërë pjesë e artit të tij të Pjetër Vukajt, 50-vjeçarit nga qyteti i Shkodrës. Fillesat e para të tij ishin me gdhendjen...

11 mënyra si të parandaloni kancerin e lëkurës!

Tani në verë, të gjithë duhet të bëjmë kujdes me ekspozimin ndaj diellit. Natyrisht, lëkura jonë duhet të mbrohet me kremra kundra diellit, në...

Akulli, magjia e një lëkure të pastër

Lëkura është një nga pjesët e trupit që në gjithmonë duam t’i kushtojmë vëmendje dhe rëndësi, duke e mbajtur shëndetshëm. Kishit dëgjuar ndonjëherë për...

Ja disa mënyra si të mbroni lëkurën nga i ftohti!

Veç gripit dhe virozave të ndryshme, stina e dimrit sjell problem edhe për lëkurën. Për disa njerëz temperaturat e ulëta janë problematike. Çdo dimër trupi...

Çaj me lëkurë qepe, ja sëmundjet që parandalon!

Qepa është pjesë e tavolinës dhe gatimeve tona në çdo stinë. Dimër apo verë, ushqimi nuk ka shije pa qepë. Pavarësisht se na bën...

Disa këshilla si të kujdeseni për lëkurën, në dimër!

Në ditë të ftohta, lëkura thahet, bëhet e kuqe dhe shpeshherë irritohet. Për të luftuar lëkurën e thatë, dritare.net ju sjell disa këshilla si...

Vena të dukshme në lëkurë? Ja 7 ushqimet që i shkaktojnë!

Shumë njerëz kanë vena të dukshme në lëkurë dhe kjo nuk është shumë  e këndshme, pasi ato nuk zhduken lehtë. Megjithëse, çdo gjë vjen...

Këto gabime që keni bërë me fytyrën, nuk duhet t’i bëni...

Edhe përse të gjitha vajzat e dinë se është më mirë, të heqësh makijazhin para se të flenë, asnjëherë nuk e kanë bërë. Dritare.net ju...

Pasi të lexoni këtë, do të ndryshoni mendim për kungulleshkën

Kungulleshka duhet të jetë pothuajse çdo ditë në tryezat tona dhe kjo për shkak të vetive të saj super të shëndetshme. Nëse jeni me...

Ja sa e nevojshme është kripa për organizmin!

Shumë njerëz kanë përshtypje të gabuar për kripën ose natriumin, pasi mendojnë se është përgjegjëse për rritjen e presionit të gjakut, kur në realitet...