23:06 - 26 Janar, 2020

Etiketim: kosova

21 vjet nga Masakra e Reçakut

Sot janë bërë 21 vjet nga masakra e Reçakut, ku u vranë dhe u masakruan 45 shqiptarë të paarmatosur nga forcat ushtarake dhe policore...

Minishengeni Ballkanik/ Meta: Shqipëria nuk ka çfarë t’i mësojë Kosovës, për...

Në një intervistë për "Epoka e Re", Presidenti Ilir Meta është pyetur në lidhje me raportin mes Kosovës dhe Shqipërisë. Meta është shprehur se...

Edi Rama dhe rruga qorre e Kosovës!

Nga Veton Surroi Kosova, ajo që është identifikuar me votën e 6 tetorit, nuk ka mundur të marrë pjesë në iniciativën mini-Shengen. Dhe rrjedhimisht, çfarëdo...

Vasili: Rama, qëndrim të pabesë ndaj Kosovës!

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, gjatë jë deklarate për mediet tha se kryeministri Edi Rama ka mbajtur një qëndrim të pabesë ndaj Kosovës. Për konferencën...

Kryemadhi ngre pikëpyetje për Shengenin Ballkanik: Çfarë e bëri Ramën të...

Ndërsa sot pritet të mblidhet samiti i Shengenit Ballkanik në Tiranë,k ryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, ka reaguar përmes një postimi në Facebook. Ajo shkruan...

Çejku: Zgjatja e bisedimeve LDK-VV e panevojshme

I ftuar në emisionin Arena nga Dritan Hila në RTV ORA, ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Arben Çejku ka thënë se zgjatja e bisedimeve...

Kosova bojkoton ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka konfirmuar se, Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel. Përmes një...

I strehuan gjatë luftës/ Familja nga Kosova hap dyert për të...

Një familje nga fshati Carabreg i Deçanit të Kosovës, ka strehuar një familje nga Durrësi i Shqipërisë, pas tërmetit tragjik që ndodhi në këtë...

Shengeni Ballkanik, Rama: Kosova po vetizolohet brenda kufijve të saj

Kryeministri Edi Rama ka folur sot edhe për Shengenin Ballkanik, marrëveshje në të cilën Kosova nuk është përfshirë. Rama zbuloi se për këtë çështje ka...

Kush po e pengon heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë?

Ideja e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës është e hershme. Diskutimet e para mes dy qeverive kanë filluar...

Rama: Mendoj dhe punoj për interesat e Shqipërisë e të Kosovës

Kryeministri Edi Rama pas konferencës së përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u bashkua në një...

Shengeni Ballkanik, Rama: Kosova u vetëpërjashtua

Sot është mbajtur konferenca për shtyp në Ohër, pas miratimit të 9 konkluzioneve në kuadër të Shengenit Ballkanik, mes tre liderëve të Ballkanit Perëndimor;...

Nuk do të jem në samitin e Ohrit/ Hashim Thaçi tregon...

Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës, ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në samitin e Ohrit, ku është i pranishëm kryeministri Rama së...

Për ata që duan të mendojnë, se Albini ka mundur Edi...

Nga Mero Baze Albin Kurti nuk ka fituar zgjedhjet për të ngjallur shpresat tek të gjithë ata që nuk i fitojnë dot. I ka fituar...

Meta takon Albin Kurtin: Uroj që Kosova të jetë shembull pozitiv...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, përmes një postimi në Facebook, shkruan se ka pritur në zyrën e tij liderin e Vetëvendosjes, Albin...