16:55 - 16 Qershor, 2019

Etiketim: kosova

Lëmshi i liberalizimit të vizave

Nga Rexhep Qosja Gjatë, shumë gjatë është tjerrë dhe po tirret lëmshi i liberalizimit të vizave. Nuk do të tirret më aq gjatë. Eshtë gjetur “fajtori”. Fajtor është...

Pse Shqipëria nuk festoi për Kosovën?!

Nga Ben Andoni Është një përgjigje e thjeshtë që mund ta japë çdo qytetar i përkëtej kufirit. Neve ishim të zënë me kalkulimet e numrave...

Majko: Ta gëzosh lirinë Kosova ime!

Kanë nisur festimet e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës, si dhe ka mbërritur në Prishtinë ish-presidenti amerikan Bill Clinton, për të marrë pjesë në...

Populizmi, që po bën të pasigurt, të ardhmen e Kosovës

Na Mero Baze Politika në Kosovë përditë e më shumë po I ikin qeverisjes së shqiptarëve dhe po përpiqet të mbijetojë duke ju rikthyer tezave...

Aksioni në veri të Kosovës, Vuçiç: Do të ndërhyjmë ushtarakisht!

Pas aksionit të policisë së Kosovës në veri, ka folur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Ai ka lajmëruar se nëse do të eskalojë situata, Serbia...

Kryeministri Rama: Serbia të njohë Kosovën

Kryeministri Edi Rama, ka dhënë një intervistë për median serbe TV Pink. Gjatë intervistat Rama ka thënë se shqiptarët e Kosovës dhe të Shqipërisë...

Kur shqiptarët bëjnë sikur “qajnë”, për Kosovën

Nga Mero Baze Në pranverën e vitit 1995, Ibrahim Rugova kishte vendosur të takonte partitë e opozitës në Tiranë. Pas përdorimit që Berisha i kishte...

Kosova turistike: Brezovica – Perla e Ballkanit

Nga Mrika DUJAKA Brezovica nuk është vetëm qendra më e madhe e skijimit në Kosovë, por edhe më e vjetra, kurse turistë këtu ka pasur...

Të martuara nga 2-3 herë, historitë e kosovareve të kthyera nga...

Shteti i Kosovës ka arritur të kthejë të shtunën në mëngjes 110 qytetarë që ishin duke qëndruar në zonat e konfliktit në Siri. Në...

Ja kur Serbia do ta njohë Kosovën!

Nga Lis Bukuroca Serbia nuk do të njohë pavarësinë pa marrë një pjesë të veriut. Ta detyrojë, nuk mundet askush. Tani me Rusinë pas shpine,...

Në Prizren, në atë të bukurin vend!

Nga Esad Dujaka Prizreni (në tekste edhe Prizrend, serbisht: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të Kosovës si dhe i dyti në Kosovë për...

Ndryshe nga autostradat e vendeve fqinje, ajo e Kosovës – “Ibrahim...

Jo shumë kohë pasi u inaugurua, filloi të dëmtohej. Në autostradën “Ibrahim Rugova” u vodh një pjesë e ndriçimit. Dikush mori transformatorin e kabllove,...

Haradinaj: Jemi të interesuar për të bërë marrëveshje me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur sot një takim me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së...

BBC për Prishtinën: Qyteti më i shëmtuar në Evropë

Autorja Deborah Huso, pas një udhëtimi 10-ditor në alpet shqiptare, rrugës në kthim ka bërë një ndalim 2-ditor në kryeqytetin e Kosovës. Ajo ka...

Kosova dhe Shqipëria në të njëjtën situatë

Nga Spartak Ngjela Kosova dhe Shqipëria është në të njëjtën situatë. Presioni ruso-serb kërkon destabilizim në të dy shtetet shqiptarë. Kurse korrupsioni i lartë politik...