02:35 - 17 Korrik, 2019

Etiketim: KLP

Raporti i ONM: Anëtarja e KLP, Antoneta Sevdari u shkarkua pa...

Vëzhguesi ndërkombëtar e konsideron jopropocional vendimin e Kolegjit të Posaçëm të për të shkarkuar anëtaren e KLP-së Antoneta Sevdari, ndërsa shprehet se interpretimi i...

KLP me kushte të reja për t’u bërë prokuror

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në seancën e sotme plenare, ja miratuar projekt/aktet për verifikim të pasurisë dhe figurës për 6 të diplomuarit te...

Prokurori Shkëlzen Cena heq dorë nga gara për SPAK

Prokurori Shkëlqen Cena tërhiqet nga gara për Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK). Ai ka paraqitur pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë kërkesën e tij,...

Arta Marku futet në garë për Prokurore të Përgjithshme

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku shpall kandidaturën e saj për postin e kryeprokurores. Ajo ka dorëzuar emrin në Këshillin e Lartë të Prokurorisë....

Gara për kryeprokuror, regjistrohet kandidati i parë

Pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë është regjistruar sot kandidati i parë. Mësohet se i pari që kandidon për kryeprokuror është prokurori i Krimeve...

KLP nuk pranon në mbledhje, prokurorin Vate Staka

Këtë të hënë është zhvilluar mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Mësohet se, nuk është pranuar në mbledhje prokurori, Vate Staka. Me 6...

Arta Marku debat me prokurorët: Këtu drejtoj unë!

Sot është zhvilluar mbledhja e Asamblesë së Përgjithshme të Prokurorëve, mes kryeprokurores Arta Marku dhe një grupi prokurorësh. Mbledhja, i cila u zhvilluar për zëvendësimin...

KLP hap zyrtarisht garën për Prokuror të Përgjithshëm

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka hapur zyrtarisht sot garën për Prokuror të Përgjithshëm. Afati i prokurorëve për të aplikuar është një muaj. Pas një...

Standardet e dyfishta të vettingut po nxjerrin jashtë sistemit të drejtësisë...

Nga Av Denisa Daka Prokurorja Antoneta Sevdari, njëkohësisht anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë,  u shkarkua dje me vendim të Kolegjit të Posaçëm të...

KLP i përgjigjet opozitës, tregon arsyen pse nuk mund të hetojnë...

Kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi, i është përgjigjur letrës së opozitës, në lidhje me kërkesën e tyre për të nisur hetim disiplinor për prokuroren...

KLP shtyn afatin e aplikimeve për në SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zgjatur procesin e aplikimeve për anëtar në SPAK, deri më 21 shkurt. Afati i fundit, ishte e enjtja...

Ngritja e KLP dhe KLGJ, Ambasada Amerikane: Ndryshuat historinë e Shqipërisë

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorisë ka reaguar edhe Ambasada Amerikane. Përmes një postimi në Facebook, Ambasada  ka përgëzuar prokurorët dhe gjykatësit...

Vettingu/ Ja pasuria që deklaroi prokurorja e Apelit Shkodër

Prokurorja Besa Nikëhasani është pjesë e listës prioritare të vetingut për shkak të kandidaturës së saj në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, KLP. Nikëhasani...

Hidhet shorti, ja emrat e përzgjedhur për KLGJ dhe KLP!

Ka përfunduar hedhja e shortit për Këshilli i Lartë i Gjyqësorit, ku janë përzgjedhur emrat jo magjistratë. Kjo listë do të kalojë në Kuvend dhe...

Përjashtohet nga gara për KLP i akuzuari si ish-bashkëpunëtor i SHISH

Komisioni ‘Ad Hoc’ ka përjashtuar nga gara për të qenë anëtar i KLP, Kozma Janon, i akuzuar nga opozita si ish-sigurims i Shtetit me...