17:56 - 8 Dhjetor, 2019

Etiketim: keshilla

Çfarë të bëni për ta kaluar traumën që ju la tërmeti!

Tërmeti i 26 nëntorit përveçse mori 51 jetë, lëndoi qindra dhe dëmtoi mijëra banesa, i la njerëzit me trauma dhe ankth. Megjithëse ka kaluar...

4 këshilla si ta merrni veten pas një tragjedie!

Vendi ynë sapo ka kaluar një tragjedi, me 51 viktima, pas tërmetit të 26 nëntorit. Shumë familje humbën njerëzit e dashur, të afërm, shokë e...

Këshilla që duhen ndjekur patjetër, pas një tërmeti

Vendi ynë u lëkund nga një tërmet i fuqishëm që mori jetë njerëzish. Pas kësaj fatkeqësie natyrore, është normale që të gjithë të jenë...

Tronditje emocionale pas tërmetit/ Ja çfarë këshillon psikologia!

Nga Enertila Bekteshi, Psikologe Klinike  Tërmeti prodhon te njerëzit një tronditje emocionale, duke shkaktuar zakonisht ankth, frikë dhe sulme paniku. Ankthi është përgjithësisht një emocion i...

Ataket e panikut nga tërmeti, si t’ia dalim për të ruajtur...

Tërmeti është një fenomen tejet i frikshëm natyror, i cili shkakton panik edhe nëse nuk është i fortë. Vendi ynë, më së shumti Tirana...

Ja çfarë duhet të kenë parasysh prindërit që duan të adoptojnë...

Pediatrja Lira Gjika, e përkushtuar për të dhënë këshilla të vlefshme, që do të ndihmojnë çdo prind në lidhje me rritjen në mënyrë të...

10 rregulla nga njerëzit e pasur, si të kurseni para

Paraja na ndihmon të jetojmë jetën që ne duam, për aq kohë sa fitimet janë të mëdha dhe kursimet po të mëdha. Ndërsa shumica e...

Letër psikologes/ Jam e dëshpëruar, përjetoj gjendje ankthi

Përshëndetje, unë që po ju shkruaj jetoj e punoj në një qytet jo shumë larg Tiranës , jam me arsim të lartë e punoj...

Këshillat që Bill Gates do t’i jepte vetes, nëse do të...

Si një nga njerëzit më të suksesshëm në botë, themeluesi i Microsoft, Bill Gates, është gjithmonë i gatshëm të japë këshilla. Këtë herë dritare.net...

Këshillat e Angelina Jolie janë gjithçka duhet të dëgjojmë, sot!

Angelina Jolie, është një nga yjet e Hollivudit, e cila do të jetë në kopertinën e Harper's Bazaar për dhjetorin. Përveçse aktore, 20 vitet...

 Këshillë nga një nënë beqare: Ndaloni së bleri këto 3 gjëra...

Një nënë beqare, ka dhënë disa këshilla se si ajo ia doli të kursejë mijëra dollarë, në muaj vetëm duke shmangur blerjen e tre...

Këshilla frymëzuese rreth mëmësisë nga Hillary Clinton!

Hillary Clinton ka një vajzë dhe tre nipër dhe mbesa. Ajo gjithmonë është shprehur për rolin e mëmësisë në jetë dhe në punën e...

Këshilla si të parandaloni gripin e sezonit

Tani është një periudhë e vitit kur gripi është në qarkullim. Për këtë arsye dritare.net ju sjell disa këshilla si ta parandaloni. Vaksinohuni Gripi mund të...

Burrat australianë jetojnë më gjatë, tani është koha që të mësojmë...

Sipas një studimi të kohëve të fundit, burrat australianë jetojnë më gjatë se ata në Azi, Evropë dhe Amerikën e Veriut, me një jetëgjatësi...

Nëse doni të kurseni para, ndaloni së bëri këto gjëra!

Me siguri ju ndodh shpesh që ende pa përfunduar muaji portofoli juaj është zbrazur. Epo në këto raste vlen më së miri shprehja se...