22:04 - 28 Shkurt, 2020

Etiketim: kadare

Ismail Kadare fiton çmimin Pak Kyong-ni

Shkrimtari më i madh shqiptar, Ismail Kadare ka fituar çmimin Pak Kyong-ni 2019, si mirënjohje për artin e tij me vlera sociale, që del...

Shkrimtari më i mirë në botë, Kadare fiton “Nobelin Amerikan”

Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, 2020 i cili njihet ndryshe edhe si “Nobeli Amerikan”. Kapka Kassabova, një poete dhe shkrimtare bullgare,...

Negociatat/ Rama: Edhe për Kafkën e Kadarenë realiteti e konkuron fantazinë...

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Twitter” ka shkruar edhe një herë për negociatat. Rama shkruan se nëse shkrimtarët si Franz Kafka apo Ismail...

Ristani sulmon Bashën me fjalët e Kadaresë

Arben Ristani është prej kohësh një zë i rëndësishëm, kundër Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Por këtë herë ai ka huazuar Ismail Kadarene...

Filozofi francez: Keni Kadarenë e Papavramin, meritoni Bashkimin Europian

“Është e rrallë të ketë shkrimtarë, që i përkasin asaj që Gëte e quan letërsi botërore. Kadare është ndoshta i vetmi i brezit të tij...

New Yourk Times shkruan për romanin e Kadaresë: Një legjendë e...

Romani “Kamarja e turpit” i autorit Ismail Kadare, është përkthyer së fundmi në Amerikë. Në një shkrim The Neë York Times ka bërë një...

Një rrëfim ndryshe i Ismail Kadaresë për fëmijërinë dhe nënën: Doja...

Shkrimtari i madh, Ismail Kadare, vjen në një bisedë konfidenciale me drejtuesen e Departamentit të Letërsisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë, Lili Sula. Ai aty rrëfen...