23:11 - 14 Nentor, 2019

Etiketim: Isa Myzyraj

Aksidentet e frikshme: Kush po i vret shqiptarët?

Nga Isa Myzyraj Aksidentet e rënda rrugore vazhdojnë të vrasin shqiptarët. Adoleshentë që ngasin makinat me shpejtësi të lartë, të rinj që bëjnë gara, por edhe...

Videoreportazh/ Pronat që po hanë koka në Gjirin e Lalëzit

Nga Isa Myzyraj e Daniel Muçaku Gjiri i Lalëzit ndodhet vetëm 30 minuta nga qyteti i Durrësit ndërsa është kthyer  në destinacion për të gjithë...

Biznesmeni gay, dhe komuniteti LGBTIQ+

Nga Isa Myzyraj    Kohët e fundit për shkak të shumë statuseve të mija në facebook, shumë me të drejtë më shkruajnë se përse nuk fola...

Vrasja që tronditi Kosovën

Nga Isa Myzyraj Gjithçka nisi me datën 5 gusht të vitit 2016, në orën 00:00 të mesnatës, kur një motor në të cilin dyshohej se...

Video-Tragjedia me 39 persona në kamion/ Ja si shkojnë shqiptarët në...

39 persona kanë humbur tragjikisht jetën në një përpjekje dëshpëruese për të shkelur tokën e Britanisë së Madhe. Emigrantët që dyshohen të jenë nga Bullgaria...

President, ke hedhur foto me një terroriste!

Nga Isa Myzyraj Presidenti Meta qenka takuar me Aung San Suu Kyi, Këshilltare e Parë e shtetit të Mianmarit, ose ndryshe kryeministre. Kjo zonja ka marrë...

Vetëvendosja nuk është thjesht lëvizje, është shpresa që na kthen në...

Nga Isa Myzyraj Takimi i parë me një qytetar të Kosovës, ishte me taksistin që më mori nga stacioni i Autobusëve e më çoi në...

Cilët janë skenarët për qeverinë e re të Kosovës!

Zgjedhjet në Kosovë kanë nxjerë fituese Lëvizjen Vetëvendosje, me kryetar Albin Kutin. Albin Kurti, para pak kohësh i ftur në “Dritare me Rudinën” të gazetares...

Vendimi i Bundestagut, diplomatët Nesho e Tarifa: Është po, për popullin...

Parlamenti i Gjermanisë i ka thënë “PO” Shqiperisë në lidhje me procesin e nevociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian. “PO”-ja gjermane është lexuar ne mënyrë...

Telefonata me  Zelenskin që rrezikon Trump/ Ja si mund të shkarkohet...

Anëtarët e Kongresit të SH.B.A.-së janë duke shqyrtuar  një ankesë kundër Donald Trump që mund të çojë në thirrjen për fajësimin, e më pas...

Protesta në të gjithë botën/ Çfarë është ngrohja globale, që po...

Pothuajse e gjithë bota ka protestuar ditën e sotme për ndryshimet klimaterike, duke bërë thirrje për politika strikte për ruajtjen e planetit Tokë, që...

Çfarë pashë 5 ditë në Beograd!

Nga Isa Myzyraj  Ajo çfarë dimë për marrëdhëniet mes Serbisë dhe Shqipërisë e Kosovës, është se janë në pikën më të acaruar që pas luftës...

Oferta e Kurtit që nuk duhej refuzuar, për Kosovën

Nga Isa Myzyraj Lidhja Demokratike e Kosovës ka refuzuar përfundimisht ofertën e Vetëvendosjes që të hyjnë së bashku në zgjedhje, dhe të garojnë nën një...

Cilat janë disa nga misteret më të mëdha të  njerëzimit?

Bota është e mbushur me të panjohura, dhe mistere që prej vitesh, ndoshta prej shekujsh shqetësojnë studiuesit dhe shkencëtarët e fushave të ndryshme. Dritare.net, sjell...

Studimi/ Ngrohja globale dhe skenari i tmerrshëm për tokën

Mund të tingëllojë si titulli i një filmi shkencor, por për shkencëtarët planetarë, "Hothouse Earth" është një koncept vdekjeprurës serioz. Studiuesit besojnë se së shpejti...