18:10 - 22 Korrik, 2019

Etiketim: Iran

Trump: SHBA shkatërroi dronin iranian, në Ngushticën e Hormuzit

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka thënë se marina amerikane ka shkatërruar një dron iranian në Ngushticën e Hormuzit. Ai u shpreh se anija amfibike...

Trump-Iranit: Nëse sulmoni diçka amerikane, do t’ju zhdukim

Presidenti i SHBA Donald Trump i shtoi kërcënimet kundër Iranit të martën, duke thënë se një sulm i Teheranit ndaj "çdo gjëje amerikane" do...

SHBA, Donald Trump tregon arsyet: Ja pse u tërhoqa nga sulmi...

Presidenti amerikan Donald Trump tha të premten se kishte hequr dorë nga një goditje ushtarake ndaj Iranit sepse një përgjigje e tillë ndaj rrëzimit...

Rama në një vijë me Trump: Sulmi në Gjirin e Omanit,...

Kryeministri Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Gjirin e Omanit, ku dy anije cisternë u sulmuan me mina, për të cilat SHBA ka...

Irani tërhiqet nga disa pika të marrëveshjes bërthamore

Irani është tërhequr nga disa pika të marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore, një vit pasi u braktis nga SHBA-ja. Presidenti Hassan Rouhani njoftoi fuqitë e tjera të...

Luftë e re? SHBA dërgon bombarduesit në Lindjen e Mesme, dyshime...

Amerika ka dërguar avionët bombardues në lindjen e mesme me dyshimet se Irani po përgatitet të godasë forcat e SHBA. Shtëpia e Bardhë ka informuar...

Ju tregoj Iranin, siç e pashë unë!

Nga Isa Myzyraj Unë isha 10 ditë në Iran, këtë dhjetor dhe dua t'ju tregoj gjërat më interesante që gjeta aty. -Vetëm Tehrani kishte rreth 2000...

SHBA paralajmëron Majkon: Kujdes, je i rrezikuar nga shërbimet iraniane!

Televizioni prestigjioz “Fox News” i ka kushtuar një kronikë lajmesh shtrirjes së influencës iraniane në kontinentin Evropian. Artikulli nis me sanksionet e vendosura nga Trump...

Mes SHBA dhe Iranit, BE zgjedh Iranin

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Frederika Mogherini ka deklaruar se BE është kundër SHBA në lidhje me sanksionet kundër Iranit. BE ka...

SHBA u tërhoq, Kina dhe Gjermania rikonfirmojnë marrëveshjen me Iranin

Pas tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja, Kina dhe Gjermania kanë vendosur t’i qëndrojnë besnikë Iranit. Ky fakt është konfirmuar nga vetë Angela Merkel, kancelarja...

BE del kundër SHBA, mbështet ekonomikisht Iranin

  Vendet e BE-së, nuk e pritën mirë tërheqjen e SHBA-së nga marrëveshja me Iranin. Megjithëse, Franca, Gjermania vazhdimisht tentuan t’i mbushnin mendjen presidentit Trump, për...

Erdogan: SHBA do të jetë humbësja, pas prishjes së marrëveshjes me...

Recep Tyyip Erdogan, presidenti i Turqisë, ka reaguar në lidhje me, vendimin e SHBA-së për prishjen e marrëveshjes bërthamore me Iranin. Ai është shprehur...

Zef Mazi: Vendimi i Trump për Iranin e fut SHBA në...

Nga Skënder Minxhozi Zef Mazi, një ndër diplomatët shqiptarë me eksperiencë më të gjatë, ka qene dy here Ambasador i Shqiperise ne Organizatat Nderkombetare ne...

Tërheqja nga marrëveshja/ Irani: Aktiviteti bërthamor, do të vazhdojë

Pas tërheqjes së SHBA-së, nga marrëveshja bërthamore me Iranin, vjen edhe reagimi i parë nga ana e presidentit të shtetit iranian, Hasan Rohani. Rohani...

Rrezik i Luftës së Tretë Botërore, Irani kërcënon hapur SHBA

Në një shkrim të publikuar nga media britanike “Express.co.uk.”, thuhet se SHBA-ja mund të marrë goditjen e parë si kundërpërgjigje e sulmit në Siri. Sipas...