00:32 - 18 Shkurt, 2020

Etiketim: gra

Foto/ 10 gra shkencëtare që duhet t’i njihni

Shkenca shpesh konsiderohet një fushë e mbizotëruar nga meshkujt, madje për meshkuj. Në fakt, sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, më pak se 30%...

Foto/ 10 gra shkencëtare që duhet t’i njihni

Shkenca shpesh konsiderohet një fushë e mbizotëruar nga meshkujt, madje për meshkuj. Në fakt, sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, më pak se 30%...

Mesazhi i Robert Berishës për gratë: Sa më shumë gabime bëni,...

Kënga “Dashnorja”, e Robert Berishës, sapo doli u tha se ishte dedikim  për gruan e dytë me të cilën kishte lidhje, ndërsa ishte i...

Tri gratë që kundërshtuan nazizmin!

Në zemrën e Gjermanisë naziste të Hitlerit, njerëzit e zakonshëm punuan pa u lodhur, duke rrezikuar veten e tyre, për të ndihmuar ata që...

Kate Middleton e mrekullueshme, gjatë vizitës në burgun e grave

Dukesha e Kembrixhit, shkoi sot në burgun e grave. Kate Middleton, u takua me të burgosurat aktuale pranë Woking, Surrey por gjithashtu  bisedoi me...

Foto/ Në çdo cep të botës. 2019, viti i protestave të...

Nga rezistimi ndaj kolonizatorëve, e deri te kryengritjet ndaj udhëheqësve, nga protestat klimatike deri tek të drejtat e studenteve, nga barazia racore deri te...

Këto 8 sëmundje, ndryshe prekin burrat, e ndryshe gratë!

Disa sëmundje kanë simptoma të ndryshme, për burrat dhe për gratë. Ndonjëherë gratë mund të ndjejnë më shumë simptoma, ndërsa burrat mund t’i përjetojnë...

Ja sa gra të burgosura, do të përfitojnë amnistinë këtë vit!

Ministrja e drejtësisë, Etilda Gjonaj, përmes një deklarate për shtyp, ka njoftuar se 28 gra të burgosura, do të përfitojnë amnistinë këtë vit. Ndërsa...

Rama: Do të doja një amnisti totale për gratë!

Kryeministri Edi Rama, ndërsa tha se Këshilli i Ministrave do të miratojë një vendim që lidhet me amnistinë për festat e fundvitit, deklaroi se...

Sjelljet e nënave shtatzëna që ndikojnë negativisht te bebet!

Një studim ka treguar se depresioni dhe ankthi te nënat shtazëna, çon në lindjen e parakohshme të tyre. Por ka dhe disa gjëra të...

Finlanda përsëri kryelajm, ministritë më të rëndësishme drejtohen nga gra nën...

Sanna Marin, është 34-vjeçarja që pak javë më parë u zgjodh si kryeministre e Finlandës, dhe tanimë është kryeministrja më e re në botë. Ajo...

10 dallime të çuditshme, mes një burri dhe një gruaje

Biologjia dhe Psikologjia kanë demonstruar në mënyrë të përsëritur se burrat dhe gratë janë të ndryshme si në perceptimin e gjërave ashtu edhe në...

Bukuri e fshehur, një kremtim për gratë myslimane

Në vitin 2011, artistja Medina Dugger, nga Kalifornia shkoi në Lagos, Nigeri, ku u frymëzua nga gratë myslimane të vendit për të krijuar albumin...

Foto/ Ja kush janë gratë e aktorëve më të famshëm në...

Disa aktorë janë në gjendje t'i fitojnë zemrat e grave, vetëm  me një dalje në publik, emision apo film. Miliona gra në të gjithë botën...

Barazia gjinore/ Rama: Ja ultimatumi për kryetarët e Bashkive!

Kryeministri Edi Rama, gjatë një takimi me gratë dhe vajzat në kuadër të muajt tetor, që është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit,...