09:51 - 13 Dhjetor, 2019

Etiketim: Gjermani

Haradinaj-shqiptarëve të larguar nga tërmeti: Nuk çojmë asnjë në Gjermani!

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj u bëri sot thirrje qytetarëve që nuk janë prekur nga tërmeti që të mos shkojnë në Kosovë,...

Merkel letër Ramës: Gjermania dhe BE do të jenë pranë jush!

Kancelara e Gjermanisë, Angela Merkel i ka nisur një letër kryeministrit Rama ku i shpreh ngushëllimet për tërmetin që ka prekur Shqipërinë. Merkel në letrën...

Vritet me thikë djali i ish-presidentit gjerman

Është vrarë me thikë, djali i ish-presidentit gjerman, Richard von Weizsäcker, Fatalz von Weizsäcker. Fritz von Weizsäcker u plagos rëndë me thikë ndërsa mbajti një...

Foto/ Sot, 30 vjet nga rënia e murit të Berlinit

Rënia e murit të Berlinit, do të shënonte një ndër ngjarjet më të mëdha të shekullit të kaluar, që shëni historinë e botës. Sot me...

E papritur në Gjermani/ Një qytet shpall emergjencën naziste!

Një qytet në Gjermaninë lindore ka shpallur një "emergjencë naziste", duke thënë se ka një problem serioz me rritjen e  të djathtës ekstreme. Dresden, kryeqyteti...

Historia e tunelit 29/ Kudo ku ka një mur, do të...

Nga Helena Merriman Në vitin 1961, Joachim Rudolph ia doli të arratisej nga një nga diktaturat më brutale në botë. Disa muaj më vonë, ai...

Negociatat/ Spiropali: Ishte prekëse të dëgjoje kryeministrin e Italisë

Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali, përmes një postimi në rrjetet sociale ka komentuar vendimin e Francës për t’i thënë “Jo” Shqipërisë për negociatat. Spiropali renditë...

Macron kundër çeljes së negociatave me Shqipërinë. Media greke: Pritet kundërsulmi...

Media greke, Protothema ka shkruar së fundmi se, ndërsa presidenti i Francës i ka thënë "Jo" çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Deputetët gjermanë: Merkel do ta bindë Presidentin Macron për negociatat

Franca është një vend skeptik në lidhje me çeljen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Por, dy deputetët gjermanë, Christian Petry dhe...

Deputeti socialdemokrat gjerman: Po-ja e Bundestagut ia lehtëson vendimin, vendeve të...

Dy deputetë socialdemokratë gjermanë, Metin Hakverdi dhe Christian Petry vizitojnë Maqedoninë dhe Shqipërinë, pas vendimit të marrë nga parlamenti gjerman për hapjen e negociatave....

Të shtëna me armë, dy të vdekur dhe disa të plagosur...

Dy persona u vranë dhe disa u plagosën nga të shtënat në Gjermaninë Lindore. Ngjarja ndodhi në qytetin e Halles. Policia shkroi në Twitter...

Vendimi i Bundestagut, diplomatët Nesho e Tarifa: Është po, për popullin...

Parlamenti i Gjermanisë i ka thënë “PO” Shqiperisë në lidhje me procesin e nevociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian. “PO”-ja gjermane është lexuar ne mënyrë...

Vendimi i Gjermanisë për negociatat, Meta: Urgjent të zgjidhim krizën

Presidenti  Ilir Meta, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale në lidhje me vendimin e Bundestagut gjerman për t’i thënë “po” vendit tonë...

Hyseni: Ke kurajë të thuash se Gjermania tha po? Nesho:...

Ish-ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Agim Nesho, dhe deputeti i PS Alket Hyseni janë përplasur në emisionin Arena nga Dritan Hila , në RTV...

Negociatat/ Rama: Kushtet e CDU/CSU, në të mirë të vendit

Grupi më i madh parlamentar i CDU/CSU, në Gjermani i ka thënë "PO" çeljes së negociatave me Shqipërinë, por në rast se vendi ynë...