07:02 - 9 Dhjetor, 2019

Etiketim: Franca

Reforma e pensioneve nga Macron/ Franca paralizohet nga një grevë mbarëkombëtare

Një grevë mbarëkombëtare ka ndërprerë mësimin dhe ka ndaluar transportin publik në të gjithë Francën. Punonjësit e shkollave dhe të transportit janë bashkuar me policinë,...

Murrizi: Franca të na kthejë 100 mijë eurot që i dhamë...

Deputeti Myslim Murrizi, përmes një postimi në Facebook, shkruan se është kurioz të dijë sesa para ka dhuruar Franca për Shqipërinë pas tërmeti. Më tej...

Franca paraqet platformën e re të zgjerimit

Franca u ka dërguar vendeve të BE draftin me metodologjinë e re për zgjerimin, në të cilin kërkon “qasje të rinovuar” në procesin e...

Të shtëna në një xhami në Francë: Dy të plagosur në...

Një burrë i moshuar dyshohet se ka qëlluar disa herë jashtë xhamisë në qytetin jug-perëndimor të Bayonne dhe është arrestuar, thotë policia franceze. Burri po përpiqej...

BBC: Disa vende të BE, udhëhequr nga Franca, bllokuan negociatat

Prestigjiozja britanike BBC ka shkruar për bllokimin e negociatave të Shqipërsë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. BBC shkuan se, Presidenti i Këshillit të...

Negociatat/ Ministri i Jashtëm francez: Nuk ishim kundër, duhet të përmbushen...

Frederic Mondoloni, Drejtor për Europën Kontinentale në Ministrinë e Jashtme Franceze, ka sqaruar arsyet e refuzimit për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë ...

Hila: Franca, legeni i Parisit dhe karafilët e vendit

Analisti dhe moderatori i emisionit “Arena” Dritan Hila ka komentuar edhe një herë vendimin e Francës dhe Emmanuel Macron për t’i thënë “Jo” Shqipërisë...

Negociatat/ Gjermania: Shqipëria gati. Franca sot mund të vendosë veton

Ministrat e Jashtëm të BE vendosin sot për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Franca mund të vendosë veton. Ekspertë gjermanë...

Kushtet franceze për Bashkimin Europian, kundër Shqipërisë e Maqedonisë

Nga Mero Baze Franca i ka kërkuar Bashkimit Europian, që brenda vitit të reformojë qasjen e vet ndaj vendeve që aspirojnë të hyjnë në Bashkimin...

Ndeshja Shqipëri-Francë, gjelat shënojnë golin e dytë

Ka nisur ndeshja Shqipëri-Francë, në stadiumin 'Stade de France', Paris, ku po luhet për eliminatorin e Europianit. Deri tani, Franca ka shënuar dy gola....

Cilat janë vendet që do të fundosen në rast të një...

Britania e Madhe ndodhet në mes të një procesi të vështirë, dhe të pashpresë deri më tani përsa i përket Brexit. Deri më tani të...

Gjermania merr drejtimin e Këshillit të Sigurimit të OKB

Gjermania është anëtare e KS të OKB prej fillimit të vitit. Ndërsa më 1 prill merr drejtimin e KS të OKB, por jo e...

Franca dhe Gjermania të ashpër: Respektoni armëpushimin në Ukrainë!

Gjermania dhe Franca kanë kërkuar sot nga të gjitha palët e involvuara në rritjen e shkeljeve të armëpushimit në pjesën lindore të Ukrainës, që...

Arian Çani: Ju tregoj martesën time të parë me francezen

Nga oborri i shtëpisë greke, tek Përmeti ku mësoi shqipen, biçikletën dhe arratisjet e para. Nga marrëdhëniet e para seksuale mbi krevatin bashkëshortor të...

Franca voton, Evropa në provë

Ka një episod që zbulon shumë, në lidhje me rastit Macron. Në një takim të kohëve të fundit, kandidati ndërpriteu tubimin e zakonshëm, mori...