20:10 - 26 Janar, 2020

Etiketim: femije

Abuzimet seksuale, Papa Françesku heq rregullin e rëndësishëm

Papa Françesku ka bërë ndryshime në mënyrën sesi Kisha Katolike Romake merret me raste të abuzimeve seksuale të të miturve, duke shfuqizuar rregullin e...

Ermal Mamaqi: Ku fle me fëmijët, më duket sikur fle me...

Të flesh me fëmijët është sa bukur, aq edhe një sfidë që duhet ta kalosh çdo natë. Përpos merakut që kemi mos e vrasim,...

9 llojet e vaksinave që duhet t’i bëjë çdo i rritur!

Vaksinat shpëtojnë deri në 3 milionë jetë çdo vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Dhe nuk janë vetëm për fëmijë, edhe të rriturit duhet...

Vikena Kamencia emocionohet dhe përlotet në emision pasi kujton të atin

Kjo e mërkurë në emisionin Soiree me Jonida Shehun kishte në fokus muzikën e filmave shqiptarë  në kuadër të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë....

Pyet Logopeden/ Nipi me sindromë Down nuk flet, çfarë më këshilloni?

Përshëndetje! Dua t’ju pyes për nipin me sindromën Down , i cili është 3 vjeç dhe flet shumë pak fjalë. E kemi çuar në kopsht....

Foto/ Tirana i kthehet normalitetit, fëmijët shkojnë në kopshte dhe çerdhe

Sot, dita për fëmijët e kopshteve 11 dhe 52 në Njësinë 5, nisi me përrallën e Borëbardhës, e lexuar nga kryebashkiaku i Tiranës. I...

Ja ku janë vendosur pas tërmetit, banorët e Durrësit dhe Thumanës!

Ata janë të vegjël dhe akoma nuk e nuk kuptojnë çfarë ka ndodhur me qytetin e tyre të bukur, Durrësin. Dy qendrat akomoduese hoteliere “FAFA”...

Këshilla që duhen ndjekur patjetër, pas një tërmeti

Vendi ynë u lëkund nga një tërmet i fuqishëm që mori jetë njerëzish. Pas kësaj fatkeqësie natyrore, është normale që të gjithë të jenë...

Situata post-tërmet, psikologia Enertila Bekteshi: Kujdes fëmijët!

Psikologia, Enertila Bekteshi e ftuar në emisionin “Arena” në RTV Ora u shpreh se në situata të tilla, si ajo e tërmetit të kësaj...

ALBtelecom ofron internet të sigurt për fëmijët, në sheshin “Skënderbej”

ALBtelecom finalizon projektin e dytë të “Friendly Wi-Fi” në sheshin Skënderbej, pas atij në Liqenin Artificial të Tiranës. Ky është një hap tjetër i...

Ja pse prindërit duhet të hanë me fëmijët në shtëpi!

Të ndash vaktet ushqyese si familje mund të mbrojë që fëmija të ketë çrregullime në ngrënie. Të gjithë e dimë se nuk është e lehtë...

Ja çfarë duhet të kenë parasysh prindërit që duan të adoptojnë...

Pediatrja Lira Gjika, e përkushtuar për të dhënë këshilla të vlefshme, që do të ndihmojnë çdo prind në lidhje me rritjen në mënyrë të...

Rrëfimi prekës i shqiptarit më të suksesshëm në SHBA e Evropë:...

Tony Selimi është një shqiptar nga Gostivari i Maqedonisë së Veriut, i cili po korr sukses në Europë dhe SHBA me konsultimet, trajnimet, librat...

Depresioni gjatë dhe pas shtatzënisë, kërko ndihmë!

Nga Marsida Simo- Sociologe Shoqëria pret kaq shumë nga ty kur ti bëhesh nënë dhe kjo peshë rëndon në ankthin tënd në një botë kaq...

E rëndë/ Ja si mësojnë matematikën fëmijët e ISIS!

  ISIS, Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë, një organizatë terroriste që u kthye në tmerrin e botës së qytetëruar e moderne. Sulmet terroriste goditën në...