14:35 - 29 Shkurt, 2020

Etiketim: femije

I dashur fëmijë, ja pse koronavirusit’ nuk duhet t’i druhesh

Nga Alberto Pellai Është një virus. Është aq i vogël saqë mund të shihet veçse në laboratorë specialë me mikroskopë specialë. Prandaj na frikëson kaq...

Çfarë do të thotë kur fëmija ecën në majë të gishtave?

Ecja në majë të gishtave mund të jetë normale për fëmijët mes moshës 12-15 muajsh. Në përgjithësi, ecja në majë të gishtave nuk ka...

Paralajmërojnë ekspertët: Fëmijët po përballen me një të ardhme të pasigurt

Asnjë vend në botë nuk i ofron fëmijëve mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedisi të përshtatshëm për të ardhmen e tyre,...

Humbi fëmijën vite më parë, burri surprizon nënën e lënduar

Fatkeqësisht ndodh që në jetë të përballemi me vuajtje dhe dhimbje që vijnë nga humbja e njerëzve tanë më të dashur. E tillë ishte...

Mos i bëni këto gjëra, nëse nuk doni të lëndoni prindërit...

Kurrë nuk është vonë për të ndihmuar njerëzit e moshuar, veçanërisht ata që janë pranë jush. Vetëm një moment kur ju tregoni vëmendje, e...

Prindërit që kalojnë kohë bashkë, pa fëmijët, kanë martesë më të...

Kur partnerët marrin rolin e tyre si prindër, ata harrojnë të kujdesen për njëri-tjetrin, duke i kushtuar të gjithë vëmendjen fëmijës. Por kjo nuk...

10 lojërat që do të largojnë fëmijët nga teknologjia

Teknologjia po nxjerr jashtë kontrollit fëmijët. Ngado shikoni fëmijë me celularë e tablete në duar. Prindërit janë të vetëdijshëm se nuk është e shëndetshme...

Pyet logopeden/ Vajza 2 vjeç kupton por  nuk flet, çfarë më...

Përshëndetje. Mbesa ime 2-vjeç e gjysmë ka zë por nuk flet asnjë fjalë. Mundohet të flasë por deri më tani nuk shqipton asnjë fjalë,...

Letër psikologes/ Si t’u tregoj fëmijëve që u ka vdekur gjyshi?

Përshëndetje e nderuar, ju uroj një vit të mbarë në familje e në punën tuaj. Ka disa ditë që babai im ka ndërruar jetë, unë...

Viti i mbrapshtë ‘97, vazhdojnë pasojat. Fëmijët e asaj kohe, po...

Kur Shqipëria ishte në luftë, ata që sot janë rritur dhe po bëhen pjesë e krimeve të rënda me motive hakmarrje, ose nuk kishin...

Prindërit po gabojnë rëndë, nëse ndajnë shtratin me fëmijët e tyre....

Të gjithë fëmijët vrapojnë për në shtratin e prindërve kur shikojnë një ëndërr të keqe apo kur dëgjojnë një zhurmë të frikshme. Kjo gjë...

Fëmijët e prekur nga tërmeti, festojë Vitin e Ri në çadër

Festa e Vitit të Ri, është festuar edhe nga familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Gazetari i “News 24” Osman Stafa, përmes një...

Disa ide si t’i vishni fëmijët për Vitin e Ri!

Pasi të keni zgjedhur veshjen tuaj, dhe të keni rregulluar gjithçka përsa i përket festave të fundvitit duhet të mendoni edhe për veshjen e...

Dasmë luksoze dhe një nga më të kërkuarit në Suedi, kush...

Flamur Beqiri, nga Ferizaj i Kosovës u ekzekutua në sy të gruas dhe djalit të tij të vogël, në ditën e Krishtlindjes. Ai jetonte...

Flet mjeku i Shkodrës: Gjendja e fëmijës e rëndë, ka pësuar...

Fëmija 5 vjeç që ra nga makina e të atit, sot në Shkodër është në gjendje të rëndë, pasi ka pësuar dëmtime në kokë....