00:30 - 18 Shkurt, 2020

Etiketim: Europe

Gjithçka që duhet të dini mbi përplasjen SHBA-Iran!

Nga Isa Myzyraj Me urdhër të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, mëngjesin e së premtes është vrarë në aeroportin ndërkombëtar të...

Nuk ndalen azilantët nga Shqipëria, 21% më shumë aplikime në janar-shtator

Ndonëse kanë normën më të lartë të refuzimit të kërkesave dhe jetojnë në një vend që nuk ka luftë apo konflikte etnike, asgjë nuk...

Restorantet më të mira në Europë, sipas Trip Advisor

Tripadvisor është një website që të jep mundësinë të lësh përshtypjet për hotelin, resortin, apo restorantin ku t’i ke qëndruar dhe ngrënë, gjatë pushimeve....

Tre kamionë dhe njëzet e gjashtë milionë orë

Nga Veton Surroi  Në mungesë të energjisë dhe ideve politike në Evropë karshi Ballkanit dhe posaçërisht në mungesë të vullnetit politik për ta integruar këtë...

Negociatat/ Linda Rama: Ju që jetoni në zemër të Europës nuk...

  Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, përmes një postimi më “Twitter” ka reaguar në lidhje me mos-hapjen e negociatave për Shqipërinë. Zonja Rama ka zgjedhur fjalët...

Neritan Ceka euroskeptik: Do të pendohemi ditën që do të futemi...

Neritan Ceka, duket se po bëhet çdo ditë e më shumë euroskeptik. I ftuar në “360 gradë” Ceka, ka thënë se shqiptarët do të pendohen...

Studimi/ Të rinjtë europianë në depresion

Eurofound, Agjencia e Bashkimit Europian për përmirësimin e kushteve të jetesës dhe punës, sipas një studimi të fundit ka arritur në përfundim se rreth...

I nxehti terrorizon Europën, deri tani 7 viktima

I nxehti afrikan ka pushtuar Europën duke shkaktuar kështu shtatë viktima në Francë, Itali dhe Spanjë. Sipas medieve të huaja temperaturat më të larta në...

E dhimbshme/ Shqiptarët renditen të fundit në Europë për të mësuarit

  Më pak se 1% e shqiptarëve vendosin të angazhohen për të thelluar njohuritë e tyre passhkollës. Sipas të dhënave të INSTAT, rreth 0.9% e...

Ja qyteti i Shqipërisë që është rajoni më i varfër i...

Të dhënat e fundit të publikuara nga INSTANT hedhin dritë për rajonet më të varfëra të vendit tonë. Nga një studim më i gjerë i...

Skema/Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë euro TVSH

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian...

Këto janë 20 destincaionet më të mira, nëse do udhëtoni në...

Nga Anglia, Franca, Italia e Gjermania, vendet europiane janë plot me qytete të gjalla, të njohura për muzetë, restorantet, jetën e natës, arkitekturën e...

Aksidentet rrugore me pasojë vdekjen, si renditet Shqipëria!

Ndonëse aksidentet rrugore me pasojë humbjen e jetës kanë qenë në rënie, Shqipëria renditet e shtata në Europë për numrin më të lartë të...

8 arsye pse duhet ta vizitoni Europën

Të udhëtosh botën, veçanërisht Europën, është një nga ëndrrat më të mëdha që shumica e njerëzve kanë. Udhëtimet në Europë janë një aventurë e...

Raporti/ Studentët shqiptarë me shpenzimet më të larta në Europë

Studentët kanë pushtuar rrugët e Tiranës kundër rritjes së tarifave në Universitetit.  Edhe pse Shqipëria nuk ka shkollat dhe univeristetet më të mira të...