02:56 - 20 Gusht, 2019

Etiketim: ekonomi

Banka e Shqipërisë: Kriza politike po sjell probleme në ekonomi

Guvernatori i Bankës Shqiptare, Gent Sejko ka deklaruar se është ulur niveli i papunësisë, ndërsa  paga mesatare ka njohur rritje me 4.9 për qind. Gjithashtu...

Për çfarë kursejnë shqiptarët? Shkollimi zë vendin e parë

Është shpresëdhënës fakti se shqiptarët janë arsimdashës, në atë masë se gjysma e atyre që kursejnë, e bëjnë për shkollën. Banka e Shqipërisë, në një...

Kollaj opozita, po me ekonominë?

Nga Dritan Hila Që shqiptarët nuk e kuptojnë demokracinë kjo tashmë është evidente. Që kur iu dha shansi ta aplikonin, e kuptuan si një mundësi...

Rënia e euros/ Sejko: Kreditë janë në rrezik

Banka e Shqipërisë nisi dje seminarin e 12-të të kërkimeve ekonomike për Europën Juglindore. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, tha se vendimet...

Këto janë 6 vendimet financiare që duhet të merrni, para se...

Periudha moshore mes 20-30 vjeç, është e mbushur me vendime të rëndësishme. Ju jetoni për herë të parë në një shtëpi larg familjes, ose...

Lojërat e fatit/ Mbyllen 7900 vende pune, Ahmetaj: Ja si do...

Tema e Komisionit të Ekonomisë, këtë të martë ishte mbyllja e lojërave të fatit dhe ç’do bëhet me të papunët që do të dalin....

Video/ Rama: Shihni sa është rritur transporti, këtë 9-mujor!

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri i vendit, Edi Rama ka ndarë me shqiptarët një videoinformacion mbi ecurinë e treguesve të transportit për 9-Mujorin...

Emetimi i Eurobondit, 130 milionë euro kursim për taksapaguesit

Shqipëria ka emetuar në total 3 Eurobonde të ndryshëm që prej 2010, që janë përdorur për të rritur likuiditetin tonë në euro dhe për...

Foto/ Rama: Shihni sa është rritur ekonomia, 6-mujorin e fundit!

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri, Edi Rama ka publikuar një foto, ku janë përqindjet e rritjes së ekonomisë në 8 vjetët e fundit....

Ahmetaj për pensionistët: Ja sa shpërblim do të marrin!

Ditën e sotme është zhvilluar mbledhja në Komisionin e Ekonomisë, ku është shqyrtuar akti normativ për buxhetin e 2018-s. Ndërkohë, mes shumë çështjes të tjera,...

Presidenti Putin: Rusia nuk ka interes në dobësimin e BE

Pak para nisjes së vizitës zyrtare në Austri, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se, shteti rus nuk ka asnjë interes në dobësimin...

Basha sfidon Ramën për ekonominë: Eja në debat e flasim për…

Kryedemokrati Lulzim Basha gjatë një takimi elektoral në Kombinat ka thënë se kryeministri Rama nuk merr vesh nga ekonomia prandaj, ironizon programin ekonomik të...

Rama-Bashws: Çfarë kryeministër ekonomie, ai është si Sudja

Kryeministri i vendit Edi Rama gjatë një takimi që ka pasur në Delvinë me simpatizantë të PS, ka sulmuar edhe kreun e opozitës Lulzim...

“Taksa Basha” ul pagat në mjekësi, merr nga xhepat e infermierëve...

Rikthimi i taksës së sheshtë, një premtim kyç në platformën e Bashës, do të detyrojë 13 700 infermierë të paguajnë rreth 13,4 miliardë lekë...