05:02 - 24 Tetor, 2019

Etiketim: diabet

7 gjërat që i ndodhin trupit, nëse nuk hani fruta dhe...

Frutat dhe perimet përmbajnë disa prej vlerave ushqyese më të rëndësishme për shëndetin tonë. Por sipas një studimi të kryer së fundmi, vetëm 11%...

Vuani nga artriti dhe diabeti? Ja pse duhet të hani sa...

Mani më shumë njihet për frutin e tij meshije të veçantë, dhe që është tani kudo nëpër tregje. Por në mjekësinë alternative manit i...

Këto ushqime që mbajnë diabetin në kontroll!

Është e rëndësishme për një njeri që të mbajë në mënyrë konstante nivelet e sheqerit në gjak. Niveli i sheqerit varet nga aktiviteti fizik,...

Kujdes! 9 sinjale të diabetit të cilat femrat i injorojnë

Diabeti është një sëmundje e përhapur gjerësisht, sinjalet e para të të cilit shpesh neglizhohen. Bëni mirë që të bëni vetëkontroll dhe kjo vlen sidomos...

Këto janë pijet që nuk dëmtojnë shëndetin e diabetikëve!

Kur ju keni diabet, zgjedhja e pijeve të duhura nuk është gjithmonë e thjeshtë. Studimet e fundit kanë treguar se efekti i pijeve te...

Kujdes! Nëse keni këto shenja, vuani nga diabeti!

Diabeti është një gjendje shëndetësore serioze, i cili po nuk u trajtua, mund të çojë në sëmundjet e zemrës, verbëri, mosfunksionim veshkash dhe komplikime...

Si injektohet insulina që të zgjasë më shumë efekti!

Për të gjithë diabetikët, që kanë problemin e insulinës, ky artikull është shumë i dobishëm. Sëmundja e diabetit, njihet për mosprodhimin e insulinës, prandaj...

Nëse keni këto simptoma atëherë jeni të prekur nga diabeti!

Vitet e fundit, diabeti ka qenë një çrregullim i madh. Nuk ka prekur vetëm të rriturit por edhe fëmijët, në disa raste u ka...

Konsumoni këto perime, do shëroni diabetin

Konsumimi i brokolit, një perime e pasur me vitamina, fibra mund të ndihmojë njerëzit me diabet tip 2 për të menaxhuar sheqerin e tyre...

Luftoni diabetin, duke bërë joga

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të nxiten të bëjnë joga për të mbajtur gjendjen nën kontroll, thonë ekspertët. Disa pacientë madje mund të...

Çfarë kërkon një diabetik në Shqipëri?

Nga Jonida Dama Asim Toro është një nga themeluesit kryesorë të “Shoqata e Fëmijëve dhe të Rinjve me Diabet”. Siç tregon ai në një intervistë...

Shpikja e re, telefonat inteligjente që detyrojnë trupin të trajtojë...

Shkencëtarët kanë përdorur një telefon inteligjent për të kontrolluar aktivitetin e qelizave jetësore brenda kafshës. Një ndërthurje e biologjisë me teknologjinë është përdorur për...

Dieta që duhet të ndiqni për të luftuar diabetin

Për më shumë se 30 vjet, këshilla standarde për njerëzit që vuajnë nga diabeti ka qenë që të sigurohen të përfshijnë në dietat e...