23:12 - 14 Nentor, 2019

Etiketim: depresion

Ju tregoj luftën time me depresionin, pas diplomimit!

Isha në skenë, gati të merrja diplomën që do të më dërgohej me postë disa javë pas ceremonisë. Pra, zyrtarisht po diplomohesha në kolegj. Katër...

Kam bërë 6 muaj terapi dhe tani jam gati të tregoj...

Kjo është historia e Katias, vajzës që luftoi me depresionin, bëri 6 muaj terapi dhe kuptoi se përse njerëzit ngadalë çmenden. "Unë nuk dëgjova ndonjë...

Kam bërë 6 muaj terapi dhe tani jam gati të tregoj...

Kjo është historia e Katias, vajzës që luftoi me depresionin, bëri 6 muaj terapi dhe kuptoi se përse njerëzit ngadalë çmenden. "Unë nuk dëgjova ndonjë...

Pastori që ndihmonte njerëzit me probleme të shëndetit mendor, vret veten...

Një pastor amerikan, që ndihmonte njerëzit të tejkalonin depresionin, ka vrarë veten. Jarrid Wilson, punoi në Kishën e Anëtarëve të Krishterë, Harvest për 18...

Banana Ditar/ Këshilla për shëndetin mendor, nga studentja shqiptare e neuroshkencës!

Megi Koçiaj, 22 vjeç nga qyteti i Durrësit, me një interes të madh për të studiuar njeriun,  vendosi të nisë universitetin për degën e...

Studimi/ Të rinjtë europianë në depresion

Eurofound, Agjencia e Bashkimit Europian për përmirësimin e kushteve të jetesës dhe punës, sipas një studimi të fundit ka arritur në përfundim se rreth...

Keni probleme me depresionin? Ja disa receta natyrale që do t’ju...

Depresioni është një çrregullim psikologjik i cili ka simptoma të ngjashme me ankthin, si mungesa e energjisë, çrregullime të gjumit, frymëmarrje e vështirë, etj. Në...

Shqipëria në depresion, 70% e kanë përjetuar sëmundjen

Depresioni është një gjendje komplekse mendore dhe emocionale, e lidhur zakonisht me të qenët i trishtuar, humor të keq që ndikon negativisht tek produktiviteti...

5 mënyra efikase, si të luftoni depresionin e dimrit

Keni frikë nga ditët e shkurtra, të ftohta dhe të errëta të dimrit? Shumë njerëz vuajnë nga çrregullimi sezonal. Ndoshta dhe ju ndiheni pak...

Vetëvaret 26-vjeçari, prindërit: E kishim vërejtur që ishte shumë i heshtur

Një 26-vjeçar është vetëvarur në Marinëz të Belshit. Ai vuante nga depresioni, dhe i ka dhënë fund jetës. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së...

5 vjet në depresion, Selena Gomez: Komentet negative, lëndojnë ndjenjat

Për 5 vjet, këngëtarja, Selena Gomez ka vuajtur dhe luftuar me depresionin. Për këtë, kohët e fundit, Selena vendosi të heqë dorë nga rrjetet...

Vetëvritet me armë gjahu, 50-vjeçari në Fier

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm, në Kallam të Vogël, të Fierit, ku ka vrarë vetën një person me armë gjahu. Deri...

I dha fund jetës duke u hedhur nga pallati, flasin fqinjët...

Kanë dalë detaje të reja në lidhje me ngjarjen e ditës së djeshme në Patos, ku një 35-vjeçare është vetëvrarë duke u hedhur nga...

Ja cila është sëmundja më e përhapur në planet!

Sëmundja më e përhapur në planet ku   numri i të prekurve arrin në 350 milionë, është depresioni. Të paktën një milion persona vetëvriten si...

Roza Lati: Ja kush më ndihmoi të mposht depresionin!

E ftuar në emisionin “Thumb”, moderatorja shqiptare, Roza Lati, ka folur për periudhat më të vështira të jetës së saj, si edhe depresionin dhe...