21:54 - 28 Shkurt, 2020

Etiketim: demokraci

Tensionet SHBA-Iran/ A rrezikohet Shqipëria? Basha: Liria dhe demokracia e vërtetë...

Së fundmi lideri i opozitës, Lulzim Basha ka folur edhe për përshkallëzimin e tensioneve mes SHBA-së dhe Iranit. I pyetur nga gazetarët se a...

Presidenca jep detaje për tubimin e 8 Dhjetorit: Demokracinë nuk e...

Pasi dha lajmin  se në Ditën e Rinisë, më 8 Dhjetor presidenti ka thirrur një tubim mbarëpopullor te Qytet Studenti, zëdhënësi i kreut të...

Rudina Hajdari: Figura e babait tim, frymëzimi më i madh i...

Sot, 21 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit. Pas homazheve të zhvilluara te Varrezat e Dëshmorëve dhe te memoriali i të atit, Rudina Hajdari,...

Tridhjetëvjeçarëve shqiptarë ende nuk iu dha kumti për demokraci

Nga Veton Surroi Çdo gjë vazhdon të jetë njëjtë derisa të mos jetë më? 1. Fëmijët e lindur më 1989 në Shqipëri, vitin kur ra Muri i...

Borchardt: Qeveria duhet të sfidohet dhe kritikohet, dhe ka nevojë për...

NGA KRYETARI I PREZENCËS SË OSBE-SË NË SHQIPËRI, AMBASADORI BERND BORCHARDT Të rinjtë – rojtarët dinamikë të demokracisë Këtë javë, Shqipëria mikpret, për të tretin vit...

Kriza/LSI-ja në pozitën më të vështirë

Nga Ben Andoni Nuk mjaftoi këshilla miqësore e presidentit Moisiu për kolegun e tij më të ri Ilir Meta, që ta bindë ti ulë partitë...

BE jep alarmin: Demokracia në rrezik në Hungari

Parlamenti Evropian ka votuar të mërkurën për të vendosur sanksione kundër Hungarisë, për shkak se ky shtet ka goditur institucionet demokratike, dhe ka vënë...

Lufta e pistë e Donald Trump/ 300 gazeta nisin fushatën kundër...

Më shumë se, 300 gazeta kanë paralajmëruar  një fushatë këtë të enjte, për të kundërshtuar sulmet e presidentit të SHBA-së, Donald Trump dhe për...

Mediet sociale/ Rrezik për demokracinë, ja ç’paralajmëroi Britania e Madhe!

Mbretëria e Bashkuar po përballet me një ‘krizë demokratike’, kjo për shkak të përhapjes së ‘pikëpamjeve të dëmshme’, dhe manipulimit të të dhënave personale....

Freedom House: Demokracia në Shqipëri në vend-numëro

Demokracia në Shqipëri nuk pati ndonjë përparim gjatë vitit 2017, pasi “çdo hap përpara, u zhvlerësua nga një hap pas”, sipas organizatës Freedom House. Shqipëria...

Problemi ynë është kriza e demokracisë, jo hacker-ët

Nga Evgeny Morozov Vala e fundit e sulmeve kibernetike (e quajtur ëannaCry, nga emri i softuerit të përdorur) që goditi spitale, hekurudha dhe rrjetet shumëkombëshe...

Mësimi Nr. 1 nga Ballkani: Mos shkëmbe kurrë demokracinë, me stabilitetin...

Nga Bodo Weber* A i bëhet vonë vërtetë BE-së, për Ballkanin Perëndimor? Javët e fundit, zyrtarët europianë janë reshtuar për të dhënë deklarata alarmiste në lidhje...

Demokracia na rri ngushtë ne shqiptarëve

Nga Ben Andoni Ka një ndjesi, pas të gjithë tollovisë që po na dhuron politika shqiptare e këtij mandati legjislativ dhe ekzekutiv. Kjo i bashkon...