02:50 - 12 Dhjetor, 2019

Etiketim: dekret

Sipas Presidentit, sot duhet të ketë zgjedhje lokale!

Sipas një dekreti të Presidentit të Republikës, Ilir Meta sot me datën 13 tetor, në vendin tonë duhet të ketë zgjedhje lokale. Meta, anuloi me...

Raporti përfundimtar, ja kur diskuton dekretin e Metës Komisioni i Venecias!

Pak ditë më parë, në një opinion paraprak, Komisioni i Venecias, shprehej se Presidenti Ilir Meta ka tejkaluar kompetencat kushtetuese me anulimin e datës...

Meta sqaron anulimin e zgjedhjeve: Nuk kam zhdekretuar, kam dekretuar anulimin...

  Presidenti Ilir Meta, ka shpjeguar në një deklaratë për media atë që është quajtur, zhdekretim i zgjedhjeve të 30 qershorit. Meta ka thënë, se ai...

Meta në konflikt interesi për shtyerjen e zgjedhjeve? Zëdhënësi Presidentit: Deputeti...

Presidenca, përmes zëdhënësit të saj, Tedi Blushi është përgjugjur në lidhje me pyetjen e deputetit Adnor Shameti se “A ishte Kreu i Shtetit, në...

Spiropali-Metës: Nxirr një dekret për shtyrjen e tërmetit

Ministrja e Marrëdhënieve me Parlamentin dhe njëherësh zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali, ka ironizuar presidentin Ilir Meta, pas letrës që ai u ka dërguar...

Meta kthen në Kuvend ligin për privatizimin e objekteve të veçanta

Përmesnjë njoftimi në faqen zyrtare të Presidencës, është bërë e ditur që kreu i shtetit Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin “Për privatizimin...

Meta nuk e dekretoi, Gjinushi: Nuk njoh dekretin e Presidentit, është...

Të premten, Presidenti Meta, refuzoi emërimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, i zgjedhur në datë 24 maj të këtij viti. Në një intervistë...

Glover flet për dekretin e Metës: Nuk i certifikojmë ne zgjedhjet,...

Gjatë konferencës për shtyp, gazetarët e kanë pyetur shefen e misionit të vëzhguesve të OSBE/ODIHR-it, Audrye Glover, nëse ka ndonjë shans që të ripërsëriten...

Kolegji Zgjedhor nis mbledhjen, shqyrton kërkesën e Idajet Beqirit

Ka nisur mbledhja e Kolegjit Zgjedhor. Kolegji Zgjedhor po shqyrton kërkesën partisë Uniteti Kombëtar me kryetar, Idajet Beqiri. Beqiri kërkon shfuqizimin e vendimit të...

Zguri-KQZ: Ndërprisni procedurat, dekreti i Metës në fletore zyrtare

Klement Zguri ka braktisur sërish mbledhjen e KQZ-së. Zguri u shpreh se, KQZ-ja duhet t'i ndërpresë procedurat për organizimin e zgjedhjeve të 30 qershorit,...

Ja si kanë votuar shqiptarët në sondazhin për dekretin e Metës!

Pas tërmetit në politikë të shkaktuar nga dekreti i presidentit Meta per anulimin e zgjedhjeve te 30 qershorit Report TV në bashkëpunim me Institutin...

Manjani: Shokë edhe shoqe të KQZ çojeni budallëkun deri në fund

Ish-ministri i Drejtësisë i LSI, Ylli Manjani përmes një postimi në facebook ka reagaur në lidhje me kundërshtimin që i bënë shumica e anëtarëve...

Avokati i njohur: Vetëm Gjykata Kushtetuese mund të shfuqizojë dekretin e...

Saimir Vishaj, kreu i Shoqatës së Avokatëve Penalistë thotë se presidenti nuk mundet të shfuqizojë dekretin e tij, dhe se këtë mund ta bëjë...

Shaqiri në krye të KLSH, Kuvendi rrëzon dekretin e Metës

Kuvendi ka rrëzuar dekretin e presidentit, Ilir Meta për kreun e KLSH-së. Meta propozoi Bahri Shaqirin në krye të KLSH-së. Por ky propozim dhe...

Presidenti Meta dekreton 4 ministrat e rinj

Presidenti i shtetit, Ilir Meta ka dekretuar emërimin e 4 ministrave: Elva Margariti, ministre e Kulturës, Besa Shahini, ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Anila Denaj, ministre...