11:06 - 20 Nentor, 2019

Etiketim: Brexit

Brexit/ Boris Johsnon po përpiqet sërish të çojë Britaninë në zgjedhje,...

Kryeministri britanik Boris Johnson do të përpiqet sërish të çojë vendin në zgjedhje të përgjithshme më 12 dhjetor, edhe pse plani i tij u...

Brexit rrëzon të tretën qeveri në Britani, deputetët refuzojnë zgjedhjet

E para qeveri që u rrëzua nga Brexit ishte qeveria e David Cameron, pasi ai humbi referendumin që e mbështeste për t’i thënë “Jo”...

Dalja e Britanisë nga BE, Brexit shtyhet për në janar

Udhëheqësit e BE kanë rënë dakord në parim për të shtyrë Brexit deri më 31 janar 2020, që do të thotë se Mbretëria e...

Nëse BE vonon procesin e Brexit, Britania do të shkojë në...

Kryeministri Boris Johnson, ka paralajmëruar se do ta çojë vendin në zgjedhje nëse Bashkimi Evropian, do të shtyjë deri në janar procesin e Brexit....

DW: Marrëveshja e re e Brexit, në tehun e thikës

Marrëveshja e re e Brexit ndodhet në tehun e thikës, Vërtet disa deputetë të opozitës sinjalizuan, se do ta mbështesin marrëveshjen e re për...

Boris Johnson pëson humbje të madhe, deputetët e detyrojnë të shtyjë...

Sot ishte dita kur duhej të votohej Brexit. Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johson, për shkak të mungesës së votave të deputetëve është...

Pas 37 vjetësh bëjnë seancë të shtunën, kuvendi i Britanisë diskuton...

Deputetët e Britanisë së Madhe, po debatojnë për marrëveshjen e Brexit që kryeministri Boris Johnson ka siguruar me liderët e Bashkimit Europian dy ditë...

Brexit/ BE dhe Britania arrijnë marrëveshje

Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian janë pajtuar për një marrëveshje të të re për Brexit-in. Marrëveshja mes dy delegacioneve është arritur para se të...

Mbretëresha hap sesionin parlamentar: Largohemi nga BE më 31 tetor!

Është hapur në Britani të Madhe sesioni i ri parlamentar. Hapjen e sesionit e ka bërë mbretëresha Elizabeta e Dytë, teksa në një fjalim ajo...

Ndodh çudia në Britani, një person diagnostikohet me çrregullime psikike nga...

E padëgjuar më parë, por e vërtetë. Fenomeni "Brexit" po ndikon në shendetin mendor të britanikëve. Rasti i parë i diagnostikuar është i një burri...

Britania e Madhe publikon propozimet për Brexit, në BE

Qeveria e Britanisë së Madhe ka dërguar në Bashkimin Evropian propozimet e saj për Brexit-in, duke përfshirë planet për të zëvendësuar ndihmën irlandeze.  Sipas...

Brexit/ Jep dorëheqje kreu i parlamentit në Britaninë e Madhe

Kryetari i parlamentit të Britanisë John Bercow, ka dhënë dorëheqje me një fjalim emocionues para deputetëve. Bercow ka thënë se do të japë dorëheqje nga...

Ministrja Amber Rudd, jep dorëheqjen nga qeveria britanike

Amber Rudd ka dorëzuar dorëheqjen e saj nga kabineti qeveritar, duke thënë se nuk mund të qëndrojë më aty, ndërsa konservatorët besnikë janë dëbuar. Sekretarja...

Boris Johnson bën thirrje për zgjedhje me 15 tetor, deputetët: Jemi...

Kriza politike në Britaninë e Madhe ka arritur kulmin mbremjen e kësaj të mërkure, teksa ishte paraparë që të votohej një projek-tligj që anulonte...

Johnson: Do të dalim nga BE-ja natën e Halloween

Kandidati më potencial për kryeministër i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, është gati që në muajin tetor ta largojë vendin nga Bashkimi Europian edhe...