03:56 - 24 Tetor, 2019

Etiketim: BE

Eurodeputeti kundër hyrjes së Turqisë në BE: Pasi shpërndajnë çokollata, hedhin...

Eurodeputeti italian dhe përfaqësuesi i Lega Nord në Itali, Angelo Ciocca, gjatë seancës plenare në Parlamentin Europian, ka kritikuar ashpër Turqinë për sulmet në...

Parlamenti Evropian diskuton sërish sot për negociatat me Shqipërinë

Në seancën e sotme plenare në Parlamentin Evropian, pritet të diskutohet sërish çështja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Parlamenti pritet të...

Nëse BE vonon procesin e Brexit, Britania do të shkojë në...

Kryeministri Boris Johnson, ka paralajmëruar se do ta çojë vendin në zgjedhje nëse Bashkimi Evropian, do të shtyjë deri në janar procesin e Brexit....

Negociatat/ Edhe Cipras e quan gabim historik të BE

Ish-kryeministri i Greqisë, njëherësh kreu i SYRIZA-s, Aleksis Cipras ka thënë se BE ka bërë një gabim historik, pasi nuk i ka hapur negociatat...

Albin Kurti për The Guardian: BE u formua si përgjigje ndaj...

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës, Albin Kurti,  në një intervistë për medien britanike, "The Guardian" në lidhje me vendimin e BE-së, për të mos...

Tre kamionë dhe njëzet e gjashtë milionë orë

Nga Veton Surroi  Në mungesë të energjisë dhe ideve politike në Evropë karshi Ballkanit dhe posaçërisht në mungesë të vullnetit politik për ta integruar këtë...

Rama: Pas pak, në konferencë për shtyp mbi dështimin e konsensusit...

Kryeministri Edi Rama, ashtu siç kishte paralajmëruar më parë do të dalë në konferencë për shtyp bashkë me ministrin e Jashtëm në Detyrë, Gent...

Merkel: Macron ka gabuar: Bëhet fjalë për hapjen e negociatave dhe...

Kancelarja gjermane, Agela Merkel, në një konferencë për media ka thënë se Gjermania donte që Shqipërisë  dhe Maqedonisë së Veriut t'i hapeshin negociatat me...

Macron kundër çeljes së negociatave me Shqipërinë. Media greke: Pritet kundërsulmi...

Media greke, Protothema ka shkruar së fundmi se, ndërsa presidenti i Francës i ka thënë "Jo" çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Paralajmërimi i ish-ministrit grek: Nëse nuk hapen negociatat, pasojat për rajonin...

Ish-ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, paralajmëroi se nëse BE vendos përfundimisht që negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriu, të mos hapen,...

Negociatat/ Kryeministri i Holandës: Të dyja vendet kanë shumë punë për...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin sot vendimin e Këshillit Evropian për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Evropian. Në një reagim të...

Negociatat/Kryeministri italian: Më vjen keq, u përpoqa shumë

Kryeministri italian, Xhusepe Konte, pas mbledhjes në Bruksel, është shprehur i dëshpëruar se vendimi i KE-së nuk është shpresëdhënës për Shqipërinë  dhe Maqedoninë e...

Sot përgjigja zyrtare për negociatat. Ja çfarë u diskutua mbrëmë në...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin sot përgjigjen zyrtare në lidhje me çeljen e negociatave me BE-në.  Shanset për të marrë një...

Franca vë veton, nuk hapen negociatat as këtë vit. Kundër Shqipërisë...

Mediet italiane shkruajnë se, Shqipërisë nuk do t'i hapen negociatat as këtë vit. Sipas TgCom, Franca ka vendosur veton, duke bllokuar kështu hapjen e...

Drejtori i Ballkanit në DASH: Mbështesim fort procesin e anëtarësimit në...

Drejtori i Ballkanit në Departamentin Amerikan të Shtetit, David Kostelancik, është shprehur se SHBA-ja është pro çeljes së negociatave dhe anëtarësimit në BE, të...