11:11 - 23 Korrik, 2019

Etiketim: Australi

Cakaj jep lajmin e mirë për shqiptarët, tashmë me ambasadë në...

Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj ka dhënë një lajm të mirë për diplomacinë shqiptare. Përmes një postimi në Facebook, Cakaj shkruan se, qeveria shqiptare...

24-vjeçarja flet pa dorashka: Shkoj me pleq vetëm për lekë

Një vajzë 24-vjeçare ka zbuluar pse fle me burra të mëdhenj sa mosha e gjyshit të saj. Alex është një prej qindra grave australiane,...

Amfetaminë me postë, 21-vjeçari merr vetën ‘në qafë’ pas një gabimi...

Një 21-vjeçar është arrestuar në Australi pasi dërgoi 20 kg amfetaminë me postë, por në adresën e gabuar. Ky gabim i vogël do ti kushtojë...

Babai i Julian Assange: Im bir të ekstradohet në Australi

Julian Assange duhet të ekstradohet në Australi, thotë i ati. Babai i themeluesit të WikiLeaks thotë se, qeveria australiane duhet të bëjë diçka për arrestimin...

Australi/ Ligji i ri parashikon dënime të ashpra për studentë që...

"Kush kopjon në universitet rrezikon dy vjet burg ose qindra mijëra dollarë në gjoba", paralajmëroi Ministri i Arsimit në Australi, Dan Tehan. Sipas legjislacionit të...

E mahnitshme në Australi, liqeni kthehet rozë, në mënyrë natyrale

Një liqen në parkun e Melburnit është kthyer në mënyrë natyrale, në ngjyrë rozë. Transformimi i liqenit ka tërhequr mijëra turistë, të cilët kanë...

Princ Harry dhe Meghan Markle përfundojnë sot turin në Australi, ja...

Princ Harry dhe Meghan Markle po përfundojë turneun e tyre në Australi. Ata u nisën për atje në datën 14 tetor. Gjatë gjithë vizitave të...

Jo vetëm në Evropë, thatësira më e madhe në histori godet...

Një ndër shtetet më të populluara në Australi, Uellsi i ri i Jugut, tanimë është 100% në thatësirë, kanë konfirmuar zyrtarët atje, raporton BBC,...

Këto kuriozitete për kangurët nuk i keni dëgjuar ndonjëherë

E dini se kangurët janë kafsha e vetme e madhe në botë që lëvizin duke kërcyer? Ata zakonisht kërcejnë me një shpejtësi prej rreth...

Në këtë vend, njerëzit ecin vetëm zbathur. Ja arsyeja!

Australianët shumë shpesh mund t’i shohësh duke ecur zbathur në kafene, dyqane, rrugë dhe vende të tjera publike! Si duket, kjo është një shprehi...

Makina shtyp turmën në Australi, 19 persona përfundojnë në spital

19 persona kanë mbetur të plagosur në Melburn të Australisë, pasi një automjet mori perpara turmen, duke përplasur njerëzit që ndodheshin aty. Mes të...

Australi, habit udhëheqësja e partisë “One Nation”, shfaqet me burka në...

Pauline Hanson, udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë “One Nation”, në Austali shokoi të gjithë hyri me burka në sallën e Senatit. Partia e...

Tenori i njohur braktis Shqipërinë: Më bëtë të më vij turp...

Tenori i njohur Agim Hushi ka braktisur përfundimisht Shqipërinë dhe i shpreh falenderime pafund vendit ku ka shkuar, duke e cilësuar ‘Australia ime”.  Lajmin ai...

Tefta Radi braktis Shqipërinë pas humbjes së Frankos

Tefta Radi, folësja ikonë e Radio Televizionit Publik Shqiptar, ka lënë përgjithmonë Shqipërinë për t’u zhvendosur në Australi me të birin. Pas humbjes së bashkëshortit,...

Koreja e Veriut kërcënon SHBA: Është vetëvrasje të sulmoni armët tona...

Koreja e Veriut ka akuzuar Australinë se i shkon SHBA­-së nga pas “qorrazi” dhe ka kërcënuar gjithashtu me sulm bërthamorë atë, raporton (AA). Lajmi...