16:42 - 13 Nentor, 2019

Etiketim: arsimi

Ne, vendi i Ditmirëve, të harruarit e Ballkanit

Nga Dritan Hila Opozita ka deklaruar se do të ndërpresë mitingjet deri në datën 18 kur merret vendimi për hapjen e negociatave për anëtarësimin tonë...

Revolucioni gjinor në Shqipëri/ Linda Rama: Arsimi po bën ndryshimin

Bashkëshortja e kryeministrit Rama, Linda Rama, gjatë Samitit Ndërkombëtar të Grave në Londër,  ka folur për fuqizimin e gruas në Shqipëri Ajo është shprehur se...

Nikolla-opozitës: Nuk më ulni kokën

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, nga foltorja e kuvendit i ka kthyer përgjigje opozitës për akuzat që kjo e fundit ka hedhur në drejtim...

Ah, sikur të kishim edhe ne, sistemin arsimor si në Finlandë!

  Nuk është i nevojshëm asnjë test i standartizuar, nuk të ndihmojnë shkollat private, arsimimi i mirë është atëherë  kur nuk ke presion dhe stres....

Binomi kundërthënës Publik-Privat

Nga Liri Kuçi Debati me karakter akademik që u ngjiz e u forcua me miratimin e ligjit për reformimin e Arsimit të Lartë në 2015-ën,...

“Udha e shkronjave”, një model lider për të tërë vendin

Nga Prof.Dr. Albert Frashëri*   Quhem Albert Frashëri, banues në Umbria (Italy), tashmë titullar në katedrën e matematikës dhe të fizikës në licetë shkencorë të Viterbo,...

Umberto Eco: Nëse botën do ta sundoja unë, do t’i detyroja...

Bota.al sjell pjesë nga një intervistë e shkrimtarit, kritikut letrar, filozofit dhe profesorit Umberto Eco, dhënë për Serena Kutchinskyn e Revistës britanike Prospect, në...