11:11 - 23 Korrik, 2019

Etiketim: amerike

Bushati në Amerikë, takon Ndihmës Sekretarin e Shtetit

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, zhvilloi në Departamentin Amerikan të Shtetit, një takim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Evropën...

Ka edhe mrekulli/ Ëndrra amerikane e djalit nga Thethi

Nga Dritare.net Praq Rado e ka ëndërruar Amerikën që kur ishte fëmijë. Dinte vetëm që ishte shumë larg, asgjë më tepër. Por, varfëria...

Ndodhi në Amerikë/ Kushërinjtë pushojnë shqiptaren nga puna, pse foli shqip

Nga Luna Ruvina Kisha dëgjuar deri tani vetëm nga shqiptarë që kanë emigruar në Greqi, apo Itali që, për shumë arsye, zgjedhin të mos flasin...

Kozeta Turishta, një rrëfim ndryshe për jetën në Amerikë

Kozeta Turishta, një nga gazetaret më të dashura të ekranit shqiptar, prej disa vitesh është zhvendosur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku punon...

Video/ Presidentët, bashkë kundër uraganeve

Pesë ish-presidentët e Amerikës janë bashkuar në një kauzë të rëndësishme për kombin amerikan. Pas përmbytjeve të mëdha në Hjuston dhe bregdetin e Karaibeve,...

Brenda festivalit më të çmendur të Amerikës

Përpara se të bëhej një nga festivalet më ikonike në Amerikën e Veriut “The Burning Man”, u bë fillimisht në San Francisco në vitin...

Gazetarja shqiptare në Amerikë nis pushimet, mahnit me format perfekte

Një gazetare si modele. Kozeta Turishta, gazetarja e njohur dhe e dashur e publikut shqiptar, e cila prej disa vitesh jeton dhe punon në...

Fluturoi dronin mbi një vrimë në liqen, ajo që pa e...

Pas një thatësire të rëndë pesëvjeçare në Kaliforni, më në fund erdhën shirat e nevojshme. Shiu dhe bora e shkrirë, zbritën në vargmalin Sierra...

Kur Irma Libohova rrëfehej: Nuk fitova shkollën e lartë se isha...

Nga Rudina Xhunga Kjo është intervista me këngëtaren e famshme të muzikës së lehtë shqiptare, Irma Libohova, e realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga më 7...

Motrat Dreshaj zgjedhin mënyrën më të çmendur për të uruar pavarësinë...

Të shumtë kanë qenë artistët shqiptarë që kanë zgjedhur të urojnë pavarësinë e Amerikës sot. Por padyshim këngëtarja shqiptare, Afërdita Dreshaj ka zgjedhur mënyrën...

Foto/ Çmendet trajnieri, godet me grushta në fytyrë boksierin kundërshtar

Një ngjarje aspak e këndëshme ka ndodhur në një ndeshje boksi në MGM Harbour National në Maryland, Amerikë. Xhaxhai njëherësh dhe trajnieri i boksierit...

Shenjtërimi i Nënë Terezës bëhet festë zyrtare në Nju Jork

Nga Kozeta Turishta Paraditen e së martës në kryeqytetin e Nju Jorkut, është shënuar një ngjarje historike për shqiptarët, ku Senati dhe Asambleja e këtij shteti,...

Berisha do të akuzojë Amerikën dhe Gjermaninë se duan të pushtojnë...

Nga Spartak Ngjela Berisha dhe Basha akuzojnë perëndimorët pse këta janë aleatë të Shqipërisë dhe shqiptarëve kundër korrupsionit. Nuk kishte më se ku të mbështeteshin,...

Demokracia në Amerikë. Një sistem politik i themeluar mbi liritë dhe...

Sharmi i politikës amerikane Shtetet e Bashkuara janë sot superfuqia e vetme. Sharmi i tyre qëndron në fuqinë ekonomike, në pasurinë natyrore, në pasurinë materiale,...

Një histori amerikane/ Nga politika në krijimtari, tregimi i një shqiptari

Nga Kozeta Turishta Halil Teodori është një personazh, që duhet ta njihni patjetër. Nga politikani i viteve të tranzicionit, ai tashmë është krijuesi i viteve...