19:18 - 18 Gusht, 2019

Etiketim: amerike

Vizat amerikane/ Rregulli i ri i Donald Trump, prek të varfrit

Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump zbuloi të hënën një rregull gjithëpërfshirës që do të kufizonte emigracionin legal, duke mohuar vizat dhe vendbanimin e...

Video/ Incidenti mes anijeve luftarake amerikane e ruse që për pak...

Një incident mes dy anijeve luftarake ruse dhe amerikane ka pushtuar faqet e para të mediave ndërkombëtare. Dy anijet për pak sa nuk u...

Kur të braktis Amerika, përfundon te Monika ose Bregu i Lumit

Nga Kreshnik Spahiu Sot, rreth orës 13:00 dola nga zyra për të pirë një kafe me kolegët. Ndërkohë që ata vazhdonin flisnin rreth një bisedë...

A iu ndalua Berishës hyrja në SHBA? Si përgjigjet Departamenti i...

“Sali ti e kapërcen dot oqeanin me dasht? Hajde përgjigju, ti me dash e kapërcen dot oqeanin Sali?“. Kjo pyetje retorike e Edi Rames...

Dëbimi i agjentëve iranianë, reagon Mike Pompeo: Përgëzoj kryeministrin Rama

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka përshëndetur gjithashtu vendimin e kryeministrit, Edi Rama për të përzënë ambasadorin iranian dhe dy agjentët nga vendi...

Foto/ Si e festoi Amerika, Ditën e Falënderimeve!

Ashtu si çdo vit tjetër, amerikanët festojnë Ditën e Falënderimeve. Parada, birra, dhe festime magjike, janë ato që shoqërojnë amerikanët. Kjo ditë, fillimisht një mënyrë...

Njihuni me shpellën më luksoze në botë!

Shpella më e bukur dhe lusoze në botë, ndodhet në Amerikë dhe është përdorur në mënyrë aktive për eksplorimin e historisë përgjatë viteve 1800. Deri...

Video/ Tragjedi në Amerikë, kamioni përplas për vdekje shqiptarin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Amerikë, ku për pasojë ka mbetur i vrarë një djalë shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në  rrugët...

Mësuesit amerikanë bëhen bashkë, ja si të kemi një sistem arsimor...

Disa mësues amerikanë nga shumë shtete, janë bërë bashkë dhe kanë ngritur zërin se sistemi arsimor në SHBA po degradon, dhe duhet një ndërhyrje...

Donald Trump nuk njeh flamurin e Amerikës

Kjo është padyshim e habitshme, për të mos thënë e tmerrshme! Donald Trump shpesh shfaqet në media me deklaratat e tij të mrekullueshme, por këtë...

Po ti po mendon për pensionin?

Nga Luna Ruvina Pas gjashtëmbëdhjetë e kusur vitesh në Amerikë, ku ka emigruar një komshiu im me grua e fëmijë, i erdhi koha e pensionit....

Shqiptaro-amerikanët letër presidentit Trump, ja për çfarë shqetësohen!

Disa përfaqësues të shqiptarëve të Amerikës i shprehën Presidentit Donald Trump shqetësimin e thellë rreth një keqësimi të mundshëm të marrëdhënieve mes Shteteve të...

Tom Doshit dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Amerikë

Deputetit, Tom Doshi dhe familjes së tij, i është ndaluar hyrja në SHBA, nga Departamenti i Shtetit. Deputeti Doshi, bëhet zyrtari i dytë, pas ish-kryeprokurorit,...

Sonila, një artiste shqiptare e flokëve, në Manhattan

Nga Enkeleda Bodini- dritare.net Historitë e suksesit të femrave shqiptare,  janë të pafundme. Sukseset e tyre numërohen brenda dhe jashtë vendit. Kësaj here sjellim historinë...

Nga Lushnja në Amerikë, historia e bukur e pastiçierit shqiptar

Ka plot shqiptarë që kanë emigruar dhe që kanë ndërtuar jetën e tyre jashtë vendit. Të jesh emigrant dhe të futesh në tregun e...