18:19 - 14 Nentor, 2019

Etiketim: akademia e shkencave

Akademia e Shkencave letër Suedisë: Çmimi Nobel, dhunim i vlerave njerëzore

Akademia e Shkencave në Shqipëri i ka dërguar një letër Akademisë Suedeze, në lidhje me çmimin Nobel, në letërsi që iu dha shkrimtarit austriak...

Presidenti Meta kthen ligjin për Akademinë e Shkencave

Presidenti Ilir Meta ka rrëzuar  një tjetër ligj ditën e sotme. Ai ka kthyer në Kuvend ligjin për Akademinë e Shkencave, duke kërkuar të...

Meta nuk e dekretoi, Gjinushi: Nuk njoh dekretin e Presidentit, është...

Të premten, Presidenti Meta, refuzoi emërimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, i zgjedhur në datë 24 maj të këtij viti. Në një intervistë...

Prandaj s’duhej baltosur Akademia e Shkencave…

Nga Ben Andoni Ka gati gjysmë muaji që një komunitet i madh studentësh janë ngritur në protesta kudo në vend dhe një pjesë e madhe...

Reformimi i Akademisë së Shkencave, akademiku Omari: Të ndjkim modelin austriak...

Projekligji 2018  i Akademisë së Shkencave, është konsultutuar këtë të hënë me Akademinë e të Rinjve, që është përcaktuar si një komision këshillues pranë...

Fuga: Akademia e Shkencave duhet të rithemelohet

I Ftuar në emisionin “Kjo Javë” në “Neës 24” akademiku Artan Fuga është shprehur se Akademia e Shkencave duhet të rithemelohet. Fuga është shprehur se...

Gudar Beqiraj jep dorëheqje nga Akademia e Shkencave

Ka dhënë dorëheqje kreu i zgjedhur pak javë më parë i Akademisë së Shkencave Gudar Beqiraj. Mësohet se Beqiraj ka dhënë dorëheqje pas një takimi...

Qeveria i heq fondit, Akademia e Shkencave drejt mbylljes

Ashtu siҫ ka paralajmëruar kryeministri Rama, ditën e zgjedhjeve në Akademinë e Shkencave, ky institucion po shkon drejt mbylljes, për shkak të mungesës së...

Mbledhje e jashtëzakonshme në Akademi, ja çfarë do të ndodhë të...

Akademia e Shkencës ka thirrur akademikët në një mbledhje të jashtëzakonshme, që do të mbahet të hënën në orën 11:00. Në njoftimin e shpërndarë...

Dy ditë pas zgjedhjeve, vjen dorëheqja e parë nga Akademia e...

Pas presionit nga kryeministri Rama, për ndërprerjen e buxhetit, ka reflektuar Akademia e Shkencave. Dy ditë pas zgjedhjes si zv/kryetar, Myzafer Korkuti ka dhënë...

Reagon Fuga pas zgjedhjes së kryetarit të ri: Dorëhiqu, mos e...

Pasi kishte kërkuar disa herë të ndaloheshin zgjedhjet për kryesinë e Akademisë së, akademiku Fuga ka reaguar pas zgjedhjes së kryetarit të ri. Në...

Rama merr vendimin e rëndësishëm për Akademinë: Meqë zgjodhët farsën…

Menjëherë pas zgjedhjes së kryetarit të ri të Akademisë së Shkencave, ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në një postim në Facebook, Rama ka lajmëruar...

Zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave

Akademia e Shkencave ka zgjedhur sot kryetarin e ri. Kështu Akademia do të drejtohet nga Gudar Beqiraj, që ka mbajtur deri tani postin e...

E quajti akuzën e tij për kërcënim, një gjest prej llastice,...

Publicisti Mustafa Nano, duke shkruar për diskutimet mbi reformën në Akademinë e Shkencave dhe mbi kërcënimin ndaj profesor Artan Fugës, tha se vetë Fuga...