Sot, votimi i parë për Kryeministër në Britani!

Deputetët konservatorë do të fillojnë procesin e zgjedhjes së udhëheqësit të tyre të ri dhe kryeministrit të ardhshëm , në raundin e parë që do të mbahet në Parlament, sitën e sotme.

Votimi do të bëhet me votim të fshehtë për 10 kandidatët, dhe rezultati pritet të dalë pas orës 13:00, shkruan Dritare.net.

Secili nga 10 kandidatët që nuk arrin të sigurojë së paku 17 vota do të eliminohet nga gara.

LEXO DHE :  Nuk u pranohet azili në Francë, Belgjikë dhe Gjermani, riatdhesohen 100 shqiptarë

Më 19 dhe 20 qershor, Partia Konservatore do të zhvillojë votime deri sa në garë të mbeten vetëm dy kandidatë, shkruan dritare.net

Më pas të dy kandidatët më të votuar duhet të amrrin edhe besimin e anëtarësisë së partisë, pasi është ajo që do ta zgjedhë kryeministrin me datën 22 qershor.

Më poshtë të gjithë kandidatët/ I.M-Dritare.net

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.