Sot, ditëlindja e shkrimtarit të madh shqiptar, Isamil Kadare!

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare feston sot 84-vjetorin e lindjes. Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër dhe është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore.

Ai është nominuar për çmimin “Nobel” dhe ka fituar një seri çmimesh prestigjioze.

Kadare është nderuar së fundmi, nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, me titullin ”Urdhri Kombëtar i Legjionit të Nderit”.

LEXO DHE :  Horoskopi i datës 27 shkurt 2020

Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe dhe veprat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë të ndryshme duke e bërë atë përfaqësuesin kryesor të letërsisë shqipe në botë.

Dritare.net i uron gëzuar datëlindjen mjeshtrit të madh shqiptar./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.