Skuqja e pazakontë, shenjë e kancerit

Një grua, e cila ishte e shqetësuar për shenjat e çuditshme në të gjithë trupin e saj, zbuloi se skuqja e pazakontë ishte një shenjë e rrallë e kancerit anal. 74-vjeçarja, identiteti i së cilës nuk dihet, kishte jetuar me skuqje për gati një vit para se të shkojë për vizitë te mjeku. Fillimisht i është dhënë antihistaminë, por nuk kanë bërë asnjë ndryshim, pasi gruaja filloi të vuante nga dhimbje stomaku, vjellje dhe diarre. Kjo bëri që mjekët në Kanzas- SHBA, të hetojnë shkaqe të tjera të skuqjes, duke zbuluar se bëhej fjalë për një simptomë të kancerit anal.

Gruaja iu nënshtrua trajtimit dhe tani është në rikuperim. Mjekët në Universitetin e Kanzas treguan historinë në revistën New England Journal of Medicine.

Dr. Adil Sheraz, një dermatolog konsultant në Londër dhe zëdhënës i Fondacionit britanik Skin, tha se kanceri anal është  një gjendje e rrallë dhe deri në 80 për qind të rasteve janë të ndërlidhura me malinje të brendshme të tilla si kancer të mushkërive ose kancer ezofag.

‘Malinjet e brendshme dhe kanceret mund të paraqiten si skuqje në lëkurë. Skuqja në vetvete është një shenjë e një çështjeje të brendshme dhe në disa raste mund të jetë treguesi i parë i kancerit. Kjo nuk është një pamje e zakonshme në klinikat e dermatologjisë, por kur paraqitet kjo është shpesh mjaft e habitshme”, tha ai. Simptomat e kancerit anal mund të përfshijnë gjakderdhje, ndryshime të zorrëve dhe kruajtje  të rëndë. Simptomat e kancerit anal mund të përfshijnë gjakderdhje rektale, kruajtje dhe dhimbje rreth anusit, gunga të vogla rreth anusit, një shkarkesë e mukusit nga anusi, humbja e kontrollit të zorrëve. Disa njerëz me kancer anal nuk kanë ndonjë simptomë. Kanceri anal është i rrallë, me rreth 1500 njerëz të diagnostikuar në Britani të Madhe çdo vit, dhe 8,300 në SHBA. Papillomavirusi i njeriut (HPV), i cili deri prek në katër në pesë persona, shkakton më shumë se 90 për qind të kancerit anal.

LEXO DHE :  Rudina Xhunga nis ciklin: Dritare në Turizëm

HPV, emri për një grup virusesh që ndikojnë në lëkurë, kurrë nuk mund të tregojnë simptoma dhe  nevojiten vite që kanceri të zhvillohet. Është e paqartë nëse gruaja në këtë rast kishte HPV./E.D-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.