Skandali Skripal/ I dyshuari i dytë, doktor rus

Emri i të dyshuarit të dytë, për rastin Salisbury është Alexander Mishkin. Nga faqja hetimore  e internetit, Bellingçat mësohet se, njeriu që udhëtoi me emrin fals, Ali Petrov është në të vërtetë një mjek ushtarak, që punon për inteligjencën ruse, GRU.

Muajin e kaluar, Bellingcat e quajti të dyshuarin e parë si Anatolij Chepiga, por kjo u refuzua nga rusët.

Më shumë detaje të tjera, si u zbulua identiteti do të dalin ditën e martë. Ish-spiuni rus, Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia u helmuan në 4 mars të këtij viti, me agjentë nervorë, informon dritare.net

LEXO DHE :  Ja pse shëndoshemi në dimër!

I dyshuari i helmimit, u identifikua duke përdorur dëshmitë e njerëzve dhe skanimin e pasaportës së tij.

Ndërkohë, burime bëjnë me dije për Bellingcat se, i dyshuari mbante dy pasaporta me vete dhe pasaporta false mbante, të njëjtën datëlindje me origjinalen./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.