Si ndodhi përplasja mes Arjan Çanit dhe Bled Manës. Ja mesazhet!

Moderatori Arjan Çani është përplasur me gazetarin Bledi Mane, pas shkrimit të këtij të fundit, ku përmendeshin prindërit e Çanit. Shkrimi me titull ‘Ka qenë babai im dashnori i mamasë së Arjan Canit?’ ka nervozuar moderatorin, i cili i ka shkruar personalisht Bledi Manes në “Facebook”. Mesazhet kërcënuese të Çanit janë bërë publike nga gazetari në ‘Facebook’-un e tij.
“S’duhet ta kishe kaluar këtë vijë të kuqe o trim. Sepse tashmë s’ke punë me mua por me ca njerëz të tjerë. Unë nuk jam marr ndonjëherë me familjen tënde. Ti e bërë shumë shëmtuar dhe të siguroj që tashme do kesh shumë po shumë probleme në jetën tënde të ardhshme prej krimbi. Zoti qoftë me ty o trim. Ky mesazh i shkon njëkohësisht edhe padronit tënd”, shkruhet në mesazhet e publikuara nga Mane.

arina

SHKRIMI QË SHKAKTOI PËRPLASJEN
Ma përmendnin shpesh herë kur shkoja te e lira zonë e Arjanit. Më përgojonin pse isha aq i privilegjuar dhe gjenin arsye të habitshme.
U ngjit gjaku!-më pëshpërisnin por unë nuk ua vija shumë veshin derisa kureshtja filloi të brente ndërgjegjjen.
Familja e Haxhi Canit, një oficeri të ushtrisë shqiptare u transferua në Përmet në fillimet e viteve ’70. Haxhiu sunit gjirokastrit i martuar me Konstandinën ortodokse dropullite nuk kishte kohë të harxhonte me familjen por pas mbrojtjes së kufirit pasion tjetër kishte te kenduarin në shtepine e kultures.
Babai im, Ahmet Mane asaj kohe një burrë simpatik dhe inteligjent shërbente si shef arsimi i gjithë rrethit të Permetit. Konstandina Cani ishte mësuese letersie dhe sipas gojëdhënave babai im e sistemoi në nj shkollë të qytetit për ta pasur afër. Konspiracionet nuk ndalen. Mësuesja simpatike pavarësisht burrit oficer që mbetej gjithë kohën larg familjes, mbetet shtatzanë. Arjani i vogël bëhet me një vëlla. Në Permet lind Alketi. Thonë se ngjan me mua por une nuk besoj. Dhe si për ironi fati do i lutesha Arjanit, vellait të madh zhurmues të na gjente ndonjë donator nga ata të programit të tij “Zonë e Lire” që të sponsorizonte analizat e ADN-se dhe të mblidhnim mendjen.
Arjan nuk bën rrobi per 700 mijë lekë. Bëjmë analizat dhe mbledhim mendjen e pastaj kur të kthjellohesh vazhdo merr gjithë njerzit nëpër gojë…

REAGIMI I BLEDI MANES PAS KERCENIMIT TE CANIT

Të të kërcënojë Arjan Cani sikur të të pallojë breshka!
Nuk më vjen aspak keq për veten sesa për profesionin. Ështe e pështire kur e mendon sesi kërcënimi nuk vjen nga rruga por nga një njeri që ka 20 vjet që merret me gazetari. Dhe për ta personalizuar po u tregoj se të tregohet kaq trim Arjan dicka nuk shkon. Njeriu që nuk ka vrapuar kurrëne jeten e tij, njeriu që nuk është marrë asnjëhere me sport, njeriu që i ka bëre fiskulturë vetëm gojës sot kërcenon jo në veten e pare por ne veten e trete numuri shumes.
Të kesh frikë nga Arjan Cani është njesoj sikur te te palloje breshka ose te te gjakosë Argita Berisha tek te gjuan me hamburger. Ndaj kercenimi qe me ka derguar dje ne darke Arjani as nuk me tremb e as nuk me mobilizon. Thjesht ma neverit profesionin e gazetarit njeriu qe cdo te premte shan, ofendon e pergojon gjithe miletin derisa ben kompromise e marifete me ta. Natyrisht une do vazhdoj tu jap leksione te mira Arjanit dhe arjaneve e te ngre zerin e tu bertas: O toç kuklle nuk jam si bythacët frikacake te qeverise qe i shisni e i blini ne pazarin e medias shqiptare…
E te kesh frike nga kercenimet e Arjan Canit eshte njesoj sikur te trembesh kur Argita Berisha te gjuan me hamburger. Per se largu dukesh i gjakosur por thjesht je bere pak pis te pjesa ballore e pantallonave. Eshte ketchup i kuq i hamburgerit!!!

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.