Si ndihmojnë ushtrimet fizike, në ndalimin e dhimbjes së gjurit

Dhimbja e gjurit është një nga më të zakonshmet. Kjo dhimbje mund të jetë afatshkurtër, ose afatgjatë. Dhimbja e gjurit vjen si pasojë e artritit, tensionit, lëndimet, përdredhjes etj.

Kur ju ushtroheni rregullisht, ju ndihmoni ngadalësimin e përparimit të osteoartritit, që është shkaktar i zakonshëm i dhimbjes së gjurit. Për më tepër, aktiviteti fizik është  thelbësor për shëndetin normal të indeve të kërcit.

LEXO DHE :  Atentat në Vlorë, një i vrarë dhe një i plagosur rëndë

Ushtrimet forcojë muskujt në pjesën e sipërme të këmbës, dhe ndihmojnë në mbrojtjen e gjurit.  Thjesht ngritja e një këmbe drejt, forcon muskujt dhe ndihmon në stabilitetin e gjurit.

Nëse po përjetoni dhimbje gjuri, kushtojini vëmendje gjimnastikë, pini sa më shumë ujë, dhe përfitimet do të jenë të mëdha./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.