Shqiptari Mark Gjonaj zgjidhet këshilltar bashkie në New York

Shqiptari Mark Gjonaj është zgjedhur këshilltar bashkiak në distriktin 13 të Nju Jorkut, në SHBA.
Gjonaj fitoi 38.7% apo 3326 vota, duke lënë pas Marjorie Valazquez e cila në vendin e dytë siguroi 34.4% apo 2958 vota.
Shqiptari shihej si kandidati favorit në këtë garë mes 4 konkurrentëve të tjerë, ҫka bëri që ai të ishte konkurrenti më i sulmuar në fushatë. Kundërshtarët e tij e akuzuan atë për lidhje me trafikun e drogës dhe armëve dhe shumë akuza të tjera, por përtej të gjithave ai mundi të siguronte fitoren.
Gjonaj kandidonte nën logon e demokratëve dhe është një tjetër shqiptar i suksesshëm në Nju Jork i cili ka qenë më parë edhe shqiptari i vetëm në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut./ I.M-dritare.net

LEXO DHE :  Ben Andoni: Shqiptarët po përdoren për Reformën në Drejtësi


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.