Na ndiqni edhe në

Shëndet

Si t’i zhdukim rrathët e zinj të syve!

Si t’i zhdukim rrathët e zinj të syve!

Qeskat poshtë syve dhe rrathët e zinj duken ndonjëherë kaq të pamundura për t’u hequr. Duke filluar që nga mosha 25-vjeçare prodhimi i kolagjenit ulet dhe elasticiteti I lëkurës suaj bie duke i bërë rrathët e syve dhe më të dukshëm. Pavarësisht se ne mendojmë që zgjidhja e vetme e problemit është aplikimi i kremit të syve, ka dhe plot mënyra të tjera që mund të na ndihmojnë për zhdukjen e rrathëve të zinj.

Përmirëso dietën tënde! Ushqimet me kripe ndikojnë në përkeqësimin e pamjes së qeskave ndërsa ushqimet me vitaminë A dhe C ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit si për shembull karotat, specat, ananasi etj.

Si t’i zhdukim rrathët e zinj të syve!

Shmange alkoolin!

Pusho. Të bërit një sy gjumë ndikon në zvogëlimin e stresit dhe në përmirësimin e pamjes suaj.

Qëndro e hidratuar! Të jesh mjaftueshëm e hidratuar ndihmon në qarkullim dhe ul fryrjen poshtë syve.

Apliko krem plazhi!

Qeskat e syve mund të shkaktohen dhe nga dielli. Shpesh njerëzit kur aplikojnë krem dielli e shmangin zonën poshtë syve duke harruar që shkaktari kryesor i plakjes së lëkurës dhe armik I kolagjenit është dielli.

Si t’i zhdukim rrathët e zinj të syve!

Kujdesu të heqësh makeup-in. Ndonjëherë make up-i ngec nëpër cepat e syve duke shkaktuar fryrje. Prandaj është kaq e rëndësishme të pastroni sytë tuaj në mënyrë të kujdesshme çdo nate. Por ndërkohë që hiqni make up-in nuk duhet të aplikoni forcë pasi zona poshtë syve është shumë delikate./S.F/dritare.net