Na ndiqni edhe në

Shëndet

Duhet apo nuk duhet të hamë darkë? Mësojeni tani!

Duhet apo nuk duhet të hamë darkë? Mësojeni tani!

A duhet të hani darkë? Kjo është pyetja që ju shqetëson të gjithëve, kur mendoni se pas ushqimit do të flini dhe kaloritë tuaja nuk do të digjen. Dritare.net ju sjell një përgjigje, të cilën e gjeni më poshtë.

Hani apo nuk hani darkë, është zgjedhja juaj. Por mirë është të mos flini me stomakun bosh. Zgjidhja më e mirë do të ishte të hanit disa orë para gjumit, që dhe organizmi të ketë mundësi të tresë ushqimin.

Koha më e mirë për të ngënë ushqim, është dy orë para se të flini, sepse procesi i tretjes funksionon më shpejt kur jeni zgjuar dhe më ngadalë kur ju jeni në gjumë.

Çelësi është të ruani një ekuilibër. Hani një darkë të vogël, por të shëndetshme. Kështu, ju, në mëngjes, do të zgjoheni të lumtur, të freskët dhe plot energji./E.B-dritare.net